Kto zostanie nowym dyrektorem Teatru Bagatela?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Miasto chce rozwiązać kontrakt z dotychczasowym dyrektorem Teatru Bagatela. Konkurs na nowego dyrektora może zostać ogłoszony już na przełomie stycznia i lutego.

Prezydent Jacek Majchrowski zapowiedział, że konkurs na nowego dyrektora teatru zostanie rozpisany jak najszybciej.

– Skoro dotychczasowy dyrektor ma zakaz pełnienia funkcji i zakaz kontaktowania się z pracownikami instytucji, nie może wypełniać swojego kontraktu. My, idąc zgodnie z przepisami prawa, musimy się zwrócić do związków twórczych, które w tej sprawie muszą się wypowiedzieć. Co prawda nie jesteśmy związani ich decyzją, ale musimy mieć ich opinię – mówi prezydent Majchrowski.

„Najszybciej”, czyli…

W środę w magistracie rozpoczęła się procedura odwoływania Henryka S. ze stanowiska. Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury informuje, że konkurs może zostać ogłoszony już na przełomie stycznia i lutego.

– Uruchamiamy procedurę wypowiedzenia kontraktu z dyrektorem Teatru Bagatela. Ale żeby to się stało, musimy otrzymać też opinię związków twórczych i zawodowych teatru. Prośba o opinię została już do instytucji przekazana. Odpowiedź mamy otrzymać w ciągu siedmiu dni. Po tym niezwłocznie wypowiemy kontrakt – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Piaskowski.

Pełnomocnik prezydenta liczy na duże zainteresowanie konkursem.

– Mamy nadzieję, że wpłynie jak najwięcej ofert. Zależy nam na tym, aby zgłosiło się wielu przedstawicieli środowiska teatralnego, dramaturgów, reżyserów… Teatr Bagatela to ważna instytucja o stuletniej tradycji.

Dyrektor nie przyznaje się do zarzutów

Dyrektor teatru został zatrzymany 7 stycznia rano w swoim domu. Prokuratura postawiła mu zarzuty molestowania pracownic Teatru Bagatela. Henryk S. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia.

Po przesłuchaniu dyrektor wrócił do domu. Prokurator zdecydował o policyjnym dozorze i poręczeniu majątkowym w wysokości 50 tys. zł. Henryk S. ma również zakaz pełnienia funkcji dyrektora teatru, przebywania w nim i zbliżania się do pokrzywdzonych kobiet. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Do tej pory sąd przesłuchał 12 kobiet. Do prokuratury wpłynęło dziewięć protokołów i siedem opinii biegłych psychologów.

Obecnie obowiązki dyrektora Teatru Bagatela pełni Renata Derejczyk.

comments powered by Disqus