Które zabytki do remontu? SKOZK przyjął plan na 2017

Gmach Komunalnej Kasy Oszczędności przy pl. Szczepańskim fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wiadomo już, jakie zabytki zostaną w tym roku wyremontowane dzięki dotacjom przyznanym przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Na liście znalazły się 173 zadania, w tym jedenaście określonych jako kluczowe.

Posiedzenie Komitetu rozpoczęło się od podsumowania minionego roku. Jest się czym pochwalić, bo udało się przeprowadzić 216 zadań w 155 obiektach – od renowacji zabytkowych rzeźb czy fresków do remontów elewacji i odtwarzania zniszczonych murów.

Łącznie, dofinansowanie z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa wyniosło ponad 51% wartości projektów. Ale ponieważ przy okazji remontów prowadzonych przy współpracy SKOZK właściciele obiektów prowadzą też własne, dodatkowe prace, można powiedzieć, że do każdej złotówki wydanej przez SKOZK właściciele dołożyli 1,72 zł. To dało razem ponad 81 milionów wydanych na krakowskie zabytki.

Widać różnicę

Efekty prowadzonych prac można zobaczyć m.in. na Wawelu, u wylotu ulicy Straszewskiego, gdzie wyremontowano charakterystyczną basteję. Zabezpieczony został mur Kazimierza od strony ulicy Dajwór, prawie gotowa jest zabytkowa strzelnica na Woli Justowskiej. Zyskały też obiekty Twierdzy Kraków: forty „Skotniki” i „Borek” mają już nowe dachy, a fort Mogiła – nową elewację.

Nowy wygląd zyskał m.in. kościół sióstr dominikanek, wieża bazyliki jezuitów przy ul. Kopernika czy budynek Zakładu Kąpielowego Antoniego Matecznego przy ul. Rydlówka. W „Kossakówce” udało się zabezpieczyć fundamenty i przeprowadzić pierwszy etap remontu dachu. Konserwatorzy pracowali też przy wielu zabytkowych obrazach, ołtarzach czy rzeźbach, w tym przy Ołtarzu Mariackim, którego renowacja potrwa jeszcze przez kilka lat.

Jak co roku, na liście nie zabrakło elewacji kamienic. Spod warstwy brudu udało się wydobyć m.in. kilka kamienic przy ul. Szewskiej, Grodzkiej, Dietla, Siennej, a także gmach Towarzystwa Rolniczego przy pl. Szczepańskim i kamienicę Hipolitów przy placu Mariackim.

Co w tym roku?

W tym roku również SKOZK ma do wydania nieco ponad 30 milionów złotych. Tym razem jednak po raz pierwszy prawie 13 milionów zarezerwował wcześniej na realizację jedenastu zadań kluczowych. Są wśród nich: renowacja sarkofagów na Wawelu, konserwacja Ołtarza Mariackiego, utworzenie Muzeum Polskiej Prowincji Dominikanów oraz Muzeum Cystersów, renowacja krużganków klasztoru franciszkanów, synagogi Remuh, polichromii w krypcie kościoła pijarów, wnętrza kościoła pw. Bożego Ciała, budynku towarzystwa „Sokół” przy ul. Piłsudskiego, obiektów Muzeum XX. Czartoryskich i przebudowa części fortu „Kościuszko”.

Założenie projektów kluczowych jest takie, że w ciągu trzech kolejnych lat SKOZK będzie na ten cel wydzielał ze swoich środków po kilkanaście milionów złotych, zapewniając tym samym kontynuację rozpoczętych prac.

Ważne kamienice

Projekty kluczowe to jednak tylko część planu na ten rok, bo łącznie obejmuje on 173 zadania. W tym roku na liście znalazły się m.in. monumentalne budynki: gmach Komunalnej Kasy Oszczędności przy pl. Szczepańskim, Dom Ohrensteina na rogu Dietla i Stradomskiej, a także gmach domu pracowników Pocztowej Kasy Oszczędności przy ul. Zyblikiewicza 5. Pozytywnym zaskoczeniem będzie przygotowanie dokumentacji remontu zabytkowego zajazdu na rogu ulicy Krakowskiej i Węgłowej, który po długich sporach własnościowych został przejęty przez miasto i ma się docelowo stać siedzibą Biblioteki Kraków. Projekt będzie kosztował 500 tysięcy złotych, z czego SKOZK finansuje 45%.

Nowe elewacje zyskają kamienice m.in. przy ul. św. Jana 15, św. Tomasza 4, Sławkowskiej 4 i 9, Brackiej 8 i 11, Szpitalnej 38, Stradomskiej 3, Poselskiej 15 i Małym Rynku 2. Na liście znalazły się też zabytkowe rogatki przy ul. Piłsudskiego i Twardowskiego.

Katastrofa u paulinów

Jeśli chodzi o budynki sakralne, warto zwrócić uwagę na kompleksową konserwację prezbiterium bazyliki dominikanów a także prace planowane w kompleksie na Skałce. Oprócz remontu fragmentu elewacji kościoła trzeba było wpisać na listę dwa pilne zadania naprawcze. W ostatnim czasie w dwóch miejscach zawaliły się fragmenty zniszczonych murów klasztornych. SKOZK w tym roku dofinansuje bieżące zabezpieczenie, ale też projekty docelowych, kompleksowych napraw. Awarię trzeba będzie też zabezpieczyć w synagodze Tempel przy ul. Miodowej.

Pełną listę zadań planowanych na 2017 rok można znaleźć TUTAJ.

News will be here