Kulturalny Budżet Obywatelski. Mieszkańcy mają głos

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Budżet Obywatelski to również projekty związane z życiem kulturalnym, którym Kraków tętni przez cały rok.

W trakcie poprzednich pięciu edycji zostało zrealizowanych sporo pomysłów, których inicjatorami byli mieszkańcy miasta. Jednym z przykładów jest uruchomienie wypożyczalni gier planszowych przez Bibliotekę Kraków. Dzięki głosom krakowian, projekt Biblioteka Gier Planszowych z 2018 roku doczekał się realizacji.

Po gry marsz!

Gry planszowe można wypożyczać w wybranych filiach – przy ul. Radzikowskiego 29, Opolskiej 37, Telimeny 9, Teligi 24 oraz na osiedlach Bohaterów Września, Kalinowe i Zgody 7.

– Zakupiliśmy prawie 600 gier planszowych. Wybraną grę można wypożyczyć i zabrać do domu. Mam nadzieję, że nasi czytelnicy potraktują to poważnie i będą korzystać z gier z szacunkiem – mówiła podczas jednej z konferencji prasowych Izabela Ronkiewicz-Brągiel, zastępca dyrektora Biblioteki Kraków.

Biblioteka Nowości Pełna

Jeśli chodzi o poszczególne edycje Budżetu Obywatelskiego, filie biblioteczne zyskały naprawdę dużo. Poprzez głosy na projekty związane z zakupem nowości książkowych w każdej edycji cieszą się sporym zainteresowaniem. Dzięki temu i młodsi, i starsi mogą do woli wybierać w różnych czytelniczych propozycjach.

Jednym z takich projektów jest Biblioteka Nowości Pełna. Fundusze z Budżetu Obywatelskiego pomogły wzbogacić księgozbiór filii. Ze środków budżetu obywatelskiego zakupiono 1112 egzemplarzy książek i 101 audiobooków.

W ramach projektu „Słowo oknem na świat”, do biblioteki trafiło prawie 200 nowości wydawniczych. W 2016 roku nowe publikacje trafiły wówczas do Nowohuckiej Biblioteki Publicznej, która od 1 stycznia 2017 jest częścią Biblioteki Kraków.

„Chcemy, aby słowo stało się oknem na świat, szczególnie dla tych z nas, którzy z racji wieku i stanu zdrowia mogą liczyć jedynie na ciekawa lekturę, dlatego ten projekt podpisują przede wszystkim seniorzy” – czytamy w opisie projektu.

Do biblioteki trafiły również publikacje z dużą czcionką. Dzięki temu osoby starsze i  słabowidzące mogły w pełni delektować się lekturą. Specjalnie dla osób niedowidzących zakupiono audiobooki.

Bilety do kina, akordeon i fortepian

Dzięki głosom mieszkańców mogły zostać zrealizowane również inne inicjatywy. Dzięki BO możliwy był zakup akordeonu dla zespołu „Małe Słowianki” w jednej z poprzednich edycji. Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak” z ul. Bujaka 15 dzięki głosom mieszkańców otrzymał natomiast stroje lajkonika dla występujących dzieci.

Budżet Obywatelski pomógł również w uratowaniu… ponad 100-letniego fortepianu! W Bursie Szkolnictwa Ponadpodstawowego nr 1 znajdował się instrument, który wymagał dużego remontu. W wyniku przeglądu instrumentu okazało się, że to fortepian Hofmann & Czerny, pochodzący z początków lat 1900.

Seniorzy mogli natomiast skorzystać z projektu 1000 Darmowych biletów do kina dla seniorów z Dzielnicy I Stare Miasto. W ramach inicjatywy seniorzy mogli bezpłatnie wybrać się na dowolny film z repertuary Kina Paradox. Oprócz tego, seniorzy mogli brać udział w Dyskusyjnym Klubie Filmowym i dzielić się swoimi przemyśleniami na temat poszczególnych filmów.

Ciekawą inicjatywą było również Kino pod chmurką, organizowane przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida. Na Plantach Mistrzejowickich zorganizowano kino letnie. Mieszkańcy dzielnicy mogli sami wybierać tytuły, które zobaczą w plenerze.

Graj w zielone

W 2018 roku realizacji doczekał się projekt warsztatów artystyczno-ogrodniczych dla dzieci. W jego ramach, młodzi mieszkańcy mogli nie tylko dowiedzieć się, jak dbać o własny ogród, ale też skosztować trochę sztuki.

– Warsztaty art-eko mają za zadanie edukować dzieci w zakresie działań ogrodniczych i planistycznych poprzez praktyczną pracę we własnym ogrodzie, a także poprzez sztukę, ucząc ich malowania, rysowania otaczającej przyrody, a także projektowania ogrodów – czytamy w opisie projektu.

Z wizytą na Kazimierzu

Kultura krakowska niejedno ma imię. Jednym z ważnych, zrealizowanych pomysłów są dobrze znane mieszkańcom i turystom Kazimierskie Murale Historyczne, przy których prawie każdy zatrzymuje się na dłużej. Z arkad muru przy ul. Józefa 17 spoglądają  Kazimierz Wielki, Esterka, Karol Knaus, Helena Rubinstein i cesarz Józef II.

Projekt został zgłoszony do II edycji Budżetu Obywatelskiego na poziomie dzielnic w 2015 roku. Prace zakończyły się tego samego roku, pod koniec listopada.

Każdy mural jest opatrzony w krótkie, polsko-angielskie informacje znajdujące się na tablicach. Dzięki temu, mamy możliwość zapoznania się z historią Kazimierza „w pigułce”.

Czegoś brak?

Nowy mural? Organizacja koncertu? Więcej książek w bibliotece? Warsztaty dla mieszkańców? Tutaj każdy ma głos. 1 maja 2019 ruszyło składanie projektów w ramach VI edycji Budżetu Obywatelskiego. To już ostatni dzwonek, ponieważ potrwa jeszcze tylko do 31 maja.

Wystarczy opracować swój pomysł, zalogować się na stronie www.budzet.krakow.pl i zgłosić projekt.