Lajkonikowy orszak przejdzie ulicami miasta

Przed nami tradycyjny Pochód Lajkonika fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Już w najbliższy czwartek ulicami Krakowa przejdzie Pochód Lajkonika.

Jak co roku, orszak wyruszy od ul. Senatorskiej, do Klasztoru Sióstr Norbertanek, a następnie ulicami Kościuszki i Zwierzyniecką pod Filharmonię Krakowską, a następnie ulicami Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego. O 18.30 pod Wieżą Ratuszową odbędzie się finałowy taniec Lajkonika i odbiór „haraczu” z rąk prezydenta miasta.

Już po raz trzydziesty drugi w postać Lajkonika wcieli się pan Zbigniew Glonek. Po raz pierwszy miał taką okazję w 1988 roku.

– Trzeba jeszcze dodać 17 lat, gdy Pan Zbigniew chodził „przy koniku” jako włóczek. Daje to piękny wynik 49 lat w związku z obrzędem Lajkonika – czytamy na stronie Muzeum Krakowa.

Taka okazja tylko raz w roku

Prawdziwego Lajkonika można zobaczyć tylko raz w roku, w oktawę Bożego Ciała. To właśnie wtedy uderzenie jego buławy ma naprawdę przynieść szczęście.

Zgodnie z legendą, początki tradycji Lajkonika wiążą się z ocaleniem Krakowa przed najazdem tatarskim. Ocalić Kraków mieli dokonać flisacy wiślani z okolic Zwierzyńca, zwani włóczkami. Według zachowanych źródeł historycznych, harce Lajkonika w asyście jego orszaku odbywały się z pewnością przynajmniej od około połowy XVIII wieku.

I tak od tego czasu, pomimo przemian politycznych czy społecznych, pochód odbywał się każdego roku w tym samym terminie (w czasie oktawy Bożego Ciała) i przebiegał tą samą trasą. Były jednak przerwy w organizowaniu barwnego pochodu, m.in. w latach II wojny światowej.

Program pochodu (źródło: Muzeum Krakowa)

12.00

Siedziba Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, ul. Senatorska 1

Wysłuchanie Hejnału Mariackiego, który zagra na trąbce trębacz z kapeli Mlaskoty

12:15

Po odegraniu hejnału mariackiego orszak wyruszy sprzed siedziby Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Senatorskiej 1 w kierunku ulicy Kościuszki, przejdzie mostem na Rudawie, wkroczy na dziedziniec klasztoru Sióstr Norbertanek. Orszak powoli przemieszcza się ulicą Senatorską, gdy Lajkonika zbiera „haracz” od miejscowych kupców.

Plac Na Stawach

Lajkonik odwiedza tutejszych kupców i zbiera „haracz” należny wodzowi Tatarów

Most na Rudawie

13.30–14.45

Klasztor Norbertanek

Harce na dziedzińcu klasztoru. Widzowie, Tatarzy i włóczkowie formują koło, w którego wnętrzu stoi Lajkonik z chorążym. Ma miejsce pierwszy tradycyjny taniec Lajkonika z chorągwią. Symbolicznie ukazany  zostaje najazd tatarski w postaci tańca do egzotycznych, orientalnych melodii. Dzieci otrzymują od organizatorów piłeczki, którymi starają się trafić Tatarów z orszaku. Szkoły i przedszkola prezentują tutaj swoje stroje (konkurs na najpiękniejszy dziecięcy orszak Lajkonika) Lajkonik wręcza upominki w nagrodę za przygotowanie się do widowiska.

14.45–15.45

Przemarsz ulicą Kościuszki

Lajkonik i jego orszak odwiedzają przydrożne sklepy w celu odebrania „haraczu”. Ok. 15.30 orszak dociera do Skweru Konika Zwierzynieckiego, gdzie oczekują grupy dziecięce wraz z opiekunami, które zaprezentują tańce ludowe. Następnie orszak uda się na odpoczynek do karczmy Smil’y

15.45-16.30

Odpoczynek w karczmie Smil’y

16.30–16.35

Orszak przekracza skrzyżowanie z aleją Krasińskiego

16.35–17.45

Przemarsz ulicą Zwierzyniecką

Tutaj również Lajkonik składa wizytę u lokalnych kupców

17.45

Skrzyżowanie przy filharmonii krakowskiej

W pobliżu miejsca, gdzie kiedyś stały mury obronne i zaczynał się Kraków, na chwilę wstrzymywany jest ruch drogowy, aby Lajkonik mógł wykonać swój drugi taniec

18.10-18.25

Wizyta Lajkonika w Pałacu Biskupim

Składanie kwiatów przy pomniku Jana Pawła II. Pokłon Lajkonika z chorągwią

18.30-19.00

Odpoczynek orszaku przy pl. Wszystkich Świętych  w restauracji Polakowski

19.00–19.20

Przemarsz orszaku Lajkonika ulicami Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego

Na scenie pod Wieżą ratuszową na Rynku Głównym na miejsce widowisko Lajkoniku Laj Laj w wykonaniu Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Prowadzenie: Marcin Baran

19.20–19.30

Pokaz bitwy w wykonaniu orszaku Lajkonika na scenie pod Wieżą ratuszową, komentarz: Dariusz Cywka

19.30–20.00

Rynek Główny

Lajkonik wkracza na scenę przed wieżą Ratuszową. Staje przed władzami miasta Krakowa, od których odbiera „haracz” w wielkiej sakwie. Razem z prezydentem miasta wznosi toast za pomyślność krakowian i wykonuje trzeci taniec zwany Urbem salutare (Pokłon miastu)

21.00–21.15

Finałowy przemarsz korowodu wokół Rynku Głównego

 

 

comments powered by Disqus