Łaźnia Nowa. „Bieguni” na podstawie powieści Tokarczuk po raz pierwszy na żywo

fot. Krzysztof Bieliński/mat.prasowe

W ten weekend w Krakowie po raz pierwszy na żywo zostanie zagrany spektakl „Bieguni”. Przedstawienie na podstawie powieści Olgi Tokarczuk wyreżyserował Michał Zadara.

„Bieguni” na podstawie wielokrotnie nagradzanej powieści Olgi Tokarczuk to filozoficzna obserwacja, a jednocześnie pochwała życia w ruchu oraz ludzi, którzy dążą do jego unieruchomienia – przez odwieczną praktykę mumifikacji ciał.

Spektakl jest koprodukcją  Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie i Teatru Łaźnia Nowa. Pokaz spektaklu „work in progress” odbył się online, w ramach ubiegłorocznej edycji Festiwalu Boska Komedia. Natomiast premiera miała miejsce 30 stycznia na platformie vod Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie.

Nowa klasyka nowej epoki

Teraz, krakowska publiczność będzie miała szansę zobaczyć spektakl po raz pierwszy na żywo. „Biegunów” będzie można zobaczyć 2 i 3 października o godz. 18:00.

Jak przyznaje reżyser Michał Zadara, spektakl jest wierny poetyce powieści i stanowi opis naszego – niemożliwego do ujednolicenia – doświadczania świata.

–  Olga Tokarczuk opisała życie, które daje szansę na uchwycenie sensu, ale ta szansa znika, i znowu topimy się w chaosie. Ale jednak ta szansa była, i nas dalej prowadzi przez chaos, z nadzieją, że gdzieś, na końcu pielgrzymki, znajdziemy odpowiedzi. Książki Olgi Tokarczuk to rodząca się na naszych oczach nowa klasyka nowej epoki – świata, który na dobre odmówił nam spójności. Ta spójność nie jest już nawet przedmiotem tęsknoty; oswajamy się z rozpadem – mówił w czasie prac nad spektaklem reżyser Michał Zadara.

Na scenie Łaźni Nowej wystąpią: Sylwia Achu (gościnnie, Akademia Teatralna w Warszawie), Arkadiusz Brykalski, Mamadou Góo Bâ, Wiktor Loga-Skarczewski, Karina Seweryn, Ewa Skibińska i Barbara Wysocka.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus