Legendy kina niemego powracają. Filmy z muzyką na żywo znów na ekranie

Filmy nieme zobaczymy m.in. w Kinie pod Baranami fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Nieme kino i muzyka na żywo. W czwartek rozpoczyna się 20. edycja Festiwalu Filmu Niemego.

W salach Kina pod Baranami i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha spotkamy Charlesa Chaplina, Bustera Keatona czy Flipa i Flapa. Towarzyszyć im będą mistrzowie dźwięku, którzy zagrają na żywo do najpopularniejszych i tych mniej znanych filmowych produkcji sprzed dźwiękowego przełomu.

– Takie komedie się nie starzeją! Wciąż chcemy oglądać Charliego Chaplina, Bustera Keatona i innych komików. Postać Włóczęgi Chaplina zna chyba niemal każde dziecko. Slapstick, proste gagi, prosty humor, a jednocześnie taki, który pozwala się uśmiechnąć – mówi Marynia Gierat, szefowa Kina pod Baranami.

Na początek „Rozkosze gościnności”

Podczas jubileuszowej edycji do niemych filmów 40 muzyków zagra na wzór dawnych seansów z początku XX wieku.

Jubileuszową edycję festiwalu otworzy Acoustic Ethno Orchestra, która zagra do dzieła Bustera Keatona „Rozkosze gościnności”, uważanego za jego najwybitniejsze dzieło. Będzie to pierwszy publiczny występ tej nowej krakowskiej grupy. Początek pokazu o 20.15 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

W programie również pokaz filmu „Buster i milion krów”, do którego zagra Kraków Street Band.

– Nieme filmy są zgromadzone w wielu archiwach w Polsce i za granicą. I tam ich szukamy. Oczywiście ich liczba jest ograniczona, ale wiele tytułów w ostatnich latach znalazło się w archiwach czy prywatnych zbiorach. Kiedyś pokazywaliśmy film, który niegdyś był ukrywany w beczkach! Więc to nie do końca tak, że nowych tytułów nie ma. Doba cyfryzacji daje coraz większe możliwości ich odnowy – przyznaje Gierat.

Co jeszcze w programie?

W tym roku zobaczymy również m.in. „Nieme kino” w reż. Mela Brooksa, „Siedem lat nieszczęść” Maxa Lindera, „Emigranta” i „Pielgrzyma” w reż. Charlesa Chaplina.

Muzykę na żywo zagrają również formacja Vladimirska, warszawska Pokusa i nawiązujące do magii muzyki ludowej trio Waldemara Rychłego. Swój akompaniament do niemych filmów zaprezentuje Mitch&Mitch – Miłosz Pękala i Bartosz Weber, krakowski duet Kirszenbaum oraz flecista, saksofonista i klarnecista w jednej osobie – Leszek „Hefi” Wiśniowski.

Szczegółowy program na stronie: http://www.festiwalfilmuniemego.pl/program-2019/

comments powered by Disqus