Linia 503 nie zatrzyma się przy nowym szpitalu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zarząd Transportu Publicznego nie planuje na razie zwiększać liczby autobusów kursujących do nowego szpitala w Prokocimiu. O to, by oprócz dostępnych obecnie linii skierować tam również linię 503, wnioskowała radna Alicja Szczepańska.

Zdaniem radnej częstotliwość kursowania autobusów obsługujących obecnie nową siedzibę Szpitala Uniwersyteckiego jest niewystarczająca. – Obecnie to około 20 minut w godzinach szczytu. Sytuacji nie poprawia dobrze skomunikowana pobliska ulica Wielicka, ponieważ dotarcie do szpitala wymaga kilkuset metrowego przejścia stromo pod górę, na której zlokalizowane są budynki szpitalne. Dla osób chorych taka droga jest często ponad siły – ocenia radna.

Miasto: to wystarczy

Obecnie na przystanku „Szpital Uniwersytecki/Instytut Pediatrii” zatrzymują się autobusy linii 143, 144, 163, 183 i 314. Większość z nich pojawia się tam od niedawna – linia 314 została utworzona w listopadzie, a pod koniec tego samego miesiąca, po pierwszej turze przeprowadzki szpitala, skierowano tam linie 144 i 163.

Zdaniem Zarządu Transportu Publicznego taka oferta jest wystarczająca. Urzędnicy kwestionują wyliczenia radnej, mówiąc, że same dwie linie 144 i 163 kursują łącznie ok. 7–8 razy na godzinę.

Jak podają, prowadzili w ostatnim czasie obserwacje linii obsługujących szpital, w tym liczby pasażerów na przystanku przy nowej placówce. – W ich wyniku stwierdzono, że aktualnie nie ma pilnej potrzeby zwiększania oferty komunikacji zbiorowej w tej okolicy – czytamy w odpowiedzi podpisanej przez prezydenta Majchrowskiego.

Dodatkowe minuty

Urzędnicy zwracają też uwagę na to, że przejazd ulicami Kostaneckiego i Jakubowskiego oznacza wydłużenie trasy o pięć minut, co mogłoby skutkować niezadowoleniem wielu pasażerów. To prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że w praktyce przejazd ten zajmuje o wiele więcej czasu, na co zwracają uwagę również kierowcy MPK. Nieprawidłowo zaparkowane samochody, zły stan nawierzchni, spory ruch w niektórych godzinach – to wszystko wydłuża przejazd przy szpitalu.

Na poprawę będzie trzeba poczekać jeszcze długo, ponieważ przygotowanie układu drogowego do nowego szpitala jest rozpisane aż do 2023 roku. W tegorocznym budżecie na tę inwestycję zapisano pięć milionów złotych. Większość zostanie przeznaczona na rozbudowę ul. Kostaneckiego, gdzie mają się już rozpocząć prace budowlane.

W przypadku ul. Jakubowskiego do załatwienia jest więcej formalności, ponieważ konieczne będzie tam uzyskanie decyzji ZRID. Również tam – przynajmniej według aktualnego planu – mają się w przyszłym roku pojawić ekipy budowlane. Etap trzeci, dotyczący nowego połączenia z Rżąką, będzie w tym roku jeszcze na etapie prac projektowych.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim
comments powered by Disqus