Lista New York Times. Kraków wśród miejsc, które warto odwiedzić w 2020 roku

Kraków znów doceniony za granicą fot. Sebastian Dudek
Kraków znalazł się na prestiżowej liście New York Timesa „52 places to visit in 2020”.

Historia Krakowa i walka z zanieczyszczeniem powietrza – na to przede wszystkim zwrócili uwagę dziennikarze i specjaliści od podróży przygotowujący zestawienie. Na prestiżowej liście New York Times znalazły się m.in. Waszyngton (pierwsze miejsce), La Paz, Grenlandia, Sycylia czy Tokio.

Kraków wśród najlepszych

New York Times publikuje listę 52 miejsc wartych odwiedzenia początkiem każdego roku. Prace nad tegorocznym rankingiem rozpoczęły się we wrześniu. Stolica Małopolski uplasowała się na 14. miejscu.

– Miasto z bogatą przeszłością koncentruje się na powstawaniu nowych parków i ograniczaniu zanieczyszczenia powietrza – napisał w swoim uzasadnieniu Peter Kujawinski.

Kujawinski zaznacza, że nasze miasto słynie z katedr, żydowskiej historii, kultury kawiarnianej i bogatego życia uniwersyteckiego. Wspomina również o kopalni soli w Wieliczce.

Zieleń i smog

Dziennikarz zaznacza, że Kraków jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, ale stara się z tym walczyć. W 2019 roku stolica Małopolski stała się pierwszym w Polsce miastem, które wprowadziło zakaz palenia węglem.

Kujawinski wspomina, że miasto inwestuje w coraz większą liczbę elektrycznych autobusów i zieleń. Wymienia m.in. Park Reduta, który powstał na Prądniku Czerwonym. Kujawinski podkreśla, że park zaprojektowało miasto wspólnie z mieszkańcami.

W artykule pojawiła się również wzmianka o Nowej Hucie.

– Dzielnica Nowa Huta, zbudowana w 1949 r., jako wzorcowa osada socjalistyczna, produkowała kiedyś siedem milionów ton stali rocznie – czytamy w artykule New York Times.