Literacka lista przebojów dla dzieci tym razem online

fot. Bartosz Bańka

W tym roku krakowska odsłona Festiwalu Literatury dla Dzieci odbędzie się wyłącznie online. W programie spotkania z autorkami i autorami, Czytanki po Zachodzie Słońca czy warsztaty „Ilustrowana Lista Przebojów”.

W siódmej edycji festiwalu udział będzie mógł brać każdy, nie ruszając się z domu. Zapisów brak, miejsca nielimitowane – tak w skrócie można określić tegoroczny Festiwal Literatury dla Dzieci, który potrwa od 10 do 14 listopada.

– Zawsze spotykaliśmy się twarzą w twarz, ramię w ramię z autorami, ilustratorami, uczestnikami wydarzeń, wolontariuszami i pracownikami instytucji. Atmosfera panująca na spotkaniach i warsztatach była nie do opisania. Cały rok za nią tęskniliśmy i pracowaliśmy, aby powtórzyć ją ponownie i tak już od ponad siedmiu lat. Rok 2020 okazał się jednak nieprzewidywalny, a panująca epidemia pokrzyżowała nasze plany – przyznaje Kinga Wojnicka z Fundacji Burza Mózgów.

Literacki rozkład jazdy

I tak wraz z całym kulturalnym życiem, festiwal również przeniósł się do sieci. Wśród zaproszonych gości są m.in. Marianna Oklejak, Marta Kisiel, Marta Guśniowska, Elżbieta Wasiuczyńska, Wojciech Widłak, Jakub Skworz, Rafał Witek.

Trzy czytanki, cztery warsztaty i dwanaście spotkań autorskich – to festiwalowy rozkład jazdy na najbliższe cztery dni.

W programie znalazły się dobrze znane tym młodszym i trochę starszym uczestniczkom i uczestnikom Czytanki po Zachodzie Słońca, warsztaty Ilustrowana Lista Przebojów i Rysunki w strefie komfortu czy ogłoszenie laureata Nagrody imienia Ferdynanda Wspaniałego - zwycięzcy konkursu na najlepszą dziecięcą książkę roku 2019.

W trybie offline

Organizatorzy przygotowali również propozycję dla tych, którzy przestrzenią online są już zmęczeni.

W parku Jordana można już oglądać intermedialną wystawę poświęconą postaci pana Kuleczki, bohatera serii opowiadań Wojciecha Widłaka z ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej (wyd. Media Rodzina). Ekspozycja składa się z osiemnastu plansz, na których widnieją kody QR. Po ich zeskanowaniu każdy będzie mógł wysłuchać opowiadań w interpretacji Piotra Fronczewskiego i Krzysztofa Globisza.

– Dodatkowo, zapraszamy do księgarni De Revolutionibus przy ul. Brackiej 14. Tam od wtorku do soboty będzie można zobaczyć wyświetlaną wystawę kultowych ilustracji zmarłego w ubiegłym roku Bohdana Butenki. Kuratorem wystawy jest Ewa Gruda. To prawie 40 prac mistrza, które stanowią przekrój jego twórczości – zaznacza Wojnicka.

Natomiast na antenie Radia Kraków będzie można posłuchać wiadomości głosowych, które nagrali wcześniej festiwalowicze w ramach konkursu „Posłuchajcie planety!”.

– Działania online pozwalają nam dotrzeć do odbiorców, którzy nie mieszkają w Krakowie, Gdańsku czy Poznaniu, czyli w miastach, w których odbywa się festiwal. Cieszymy się z tej możliwości. I oczywiście zapraszamy mieszkańców całej Polski i świata, rodziców, opiekunów,  pedagogów, dzieci i miłośników książki dziecięcej do uczestniczenia w proponowanych przez nas działaniach – podsumowuje Kinga Wojnicka z Fundacji Burza Mózgów.

Szczegółowy program dostępny na oficjalnej stronie Festiwalu Literatury dla Dzieci.

 

comments powered by Disqus