Literackie spotkania pod znakiem „Natury przyszłości”. Festiwal Conrada na żywo i w sieci

Festiwal Conrada fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Festiwal Conrada rozpocznie się 18 października. Organizatorzy zdecydowali, że odbędzie się on w formule hybrydowej – część zagości m.in. w Pałacu Potockich i księgarniach. Pozostałe będzie można śledzić online.


Festiwal Conrada potrwa od 18 do 24 października. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Natura przyszłości”. Festiwalowi goście i uczestnicy będą się zastanawiać, w jaki sposób literatura może pomóc w trosce o środowisko naturalne.

–  Motyw przewodni festiwalu tłumaczymy na całościową opowieść. Każde ze spotkań, każda z dyskusji, każde warsztaty i poszczególne wydarzenia to rozdziały tej opowieści. Każde naświetla pewien aspekt naszego najbliższego doświadczenia związanego z codziennym życiem, jak i dalszego, związanego ze sferą ekonomiczną, polityczną czy religijną. O doświadczeniach mówimy za pomocą języków literackich, zakładając, że literatura jest najlepszym sposobem na to, żebyśmy lepiej zrozumieli co się z nami dzieje, mogli inaczej myśleć. współdziałać z innymi i lepiej żyć – mówi Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada.

W tym roku gośćmi festiwalu będą m.in. Lisa Appignanesi, Behrouz Boochani, Marie Giraud, Mark Gevisser, Alex Kotlowitz, Han Kang, Fernando Olmeda, Arundhati Roy czy George Saunders. Wśród polskich gości znaleźli się m.in. Mira Marcinów, Dorota Masłowska, Julia Fiedorczuk, Artur Domosławski czy Mikołaj Grynberg.

– Główne pasmo festiwalu odbędzie się online i będzie dostępne na platformie Play Kraków. Towarzyszące wydarzenia i centrum festiwalowe będą zlokalizowane w Pałacu Potockich. Wejściówki są już dostępne na stronie KBF: Bilety. W tegorocznym programie nie zabraknie Kongresu Książki, spotkania branży filmowej i literackiej w ramach projektu Word 2 Picture, wydarzeń filmowych, spotkań z debiutantami zarówno w Pałacu Potockich, jak i w księgarniach – wymienia Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF.

Nagroda Conrada

Tradycyjnym zwieńczeniem festiwalu będzie wręczenie Nagrody Conrada. Zostanie ona przyznana po raz siódmy. To wyróżnienie, które ma na celu zarówno wspieranie młodych autorów, jak i zachęcanie wydawnictw do publikowania książek twórców rozpoczynających swoją pisarską karierę. I to właśnie wydawcy zgłaszają do nagrody swoich autorów.

„Szalejów” Macieja Bobuli, „Halny” Igora Jarka, „Bestiariusz nowohucki” Elżbiety Łapczyńskiej, „Bezmatek” Miry Marcinów i „Niż” Macieja Topolskiego to książki nominowane do Nagrody Conrada za rok 2020.

Gala wręczenia statuetki odbędzie się 24 października podczas Festiwalu Conrada, natomiast do 23 października głosy mogą oddawać internauci za pośrednictwem strony internetowej Festiwalu Conrada.Wystawa, dyskusje, spotkania

W programie nie zabraknie wydarzeń towarzyszących.  Już można odwiedzać wystawę „Wojna, rewolucja, protest w kobiecym obiektywie” w galerii Domu Norymberskiego. Natomiast od najbliższej niedzieli czytelnicy będą mogli uczestniczyć w literackich dyskusjach, seminariach, spacerach i debatach. Na spotkania obowiązują wejściówki, które bezpłatnie można pobrać ze strony KBF: Bilety.

Na festiwalu nie zabraknie mocnych kobiecych akcentów. 17 października o godz. 16.30 w Instytucie Cervantesa na spotkaniu „Gerda Taro. Świadkini historii” Nina Pluta porozmawia z autorem biografii fotograficzki, Fernandem Olmedą. Tego samego dnia o godz. 18.00 Grzegorz Jankowicz poprowadzi dyskusję z Heleną Janeczek, autorką książki „Fotografka”, oraz z Irme Schaber, autorką biografii Gerdy Taro i znawczynią jej twórczości. Spotkanie zatytułowane „W ogniu walki” odbędzie się w Pałacu Potockich.

Na Festiwalu Conrada nie zabraknie wydarzeń poświęconych Stanisławowi Lemowi. 20 października o godz. 15.00 Ksenia Olkusz, Magdalena Świerczek-Gryboś i Michał R. Wiśniewski wspólnie z prowadzącym Michałem Sowińskim opowiedzą o „innych przyszłościach” przedstawionych w książkach Lema i świecie jego literackiej wyobraźni.

22 października o godz. 17.00 zaplanowano spotkanie „Tłumaczka i jej pisarz. O przekładzie „Lodu” na angielski. Spotkanie z Ursulą Phillips i Jackiem Dukajem”. Jego uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak tłumaczyć teksty pełne neologizmów, osadzone w pewnej rzeczywistości historycznej nieznanej czytelnikom w innych częściach świata.

W sobotę 23 października o godz. 17.00 podczas rozmowy „Wypędzony z Wysokiego Zamku. O biografii Stanisława Lema. Spotkanie z Agnieszką Gajewską” czytelnicy dowiedzą się nieco więcej o prywatnym życiu futurologa. Spotkanie poprowadzą Inga Iwasiów i Karolina Szymaniak.

Lemowski cykl spotkań zakończy rozmowa Marcina Wilka z Alfredem Gallem. Podczas „Życia w przyszłości”, które odbędzie się 23 października o godz. 19.00.

Wśród pozostałych propozycji znalazły się m.in. „Seminarium sebaldowskie”, spotkanie z Michałem Tabaczyńskim „Polityka melancholii”, rozmowa z Michałem Pawłem Markowskim „O Polsce i rozkoszy”, spotkanie poświęcone książce „Dezorientacje. Antologia polskiej literatury queer”.

Listę festiwalowych spotkań zamyka rozmowa ze stypendystką Miasta Krakowa i Programu Rezydencjalnego Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia– Aaiún Nin. 24 października o godz. 13.00 pisarka porozmawia z Zuzanną Salą o swojej twórczości podejmującej wątki dyskryminacji rasowej i płciowej, a także doświadczeń osób LGBT+.

Szczegółowe opisy spotkań, miejsca w których się odbywają oraz informacje o kanałach emisji są dostępne na stronie www.conradfestival.com. Ze względu na sytuację epidemiczną forma spotkań może ulec zmianie.

 

comments powered by Disqus