Małgorzaty, Rity, Grety, Gosie, Gosiaczki czyli zlot „Małgorzaty dla Małopolski”

fot. pixabay.com

15 czerwca punktualnie o godz. 12 panie o imieniu Małgorzata (i wszystkich formach tego imienia) spotkają się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego na obchodach święta Małgorzaty dla Małopolski.

To już trzecie wspólne świętowanie Małgorzat i naszego województwa i nieprzypadkowo organizowane właśnie teraz. Bo czerwiec to czas obchodów Święta Małopolski i także miesiąc najpopularniejszych imienin Małgorzaty. Tym razem zlot Małgorzat odbędzie się w ramach jubileuszowego V Małopolskiego Kongresu Kobiet, a panelistki – oczywiście Małgorzaty – zaprezentują działania jakie każdego dnia podejmują na rzecz Małopolski.

Oprócz wykładów i dyskusji będą też występy artystyczne, wspólna fotografia na Rynku Głównym i wiele innych atrakcji m.in. prezenty dla Małgorzat. Rok temu tytuł „Super Małgorzaty” otrzymała Małgorzata Laskowska, matka w 10-osobowej rodzinie zastępczej. Niesamowita, heroiczna Małgorzata prowadząca placówkę (razem z mężem) od wielu lat. W tym roku kapituła złożona z siedmiu Małgorzat przyznała „Super Małgorzatę” wybitnej śpiewaczce Małgorzacie Walewskiej, która osobiście nagrodę odbierze.

Trochę historii

Projekt społeczny „Małgorzaty dla Małopolski” powstał w 2017 roku. Pomysłodawczyni i organizatorka Małgorzata Jantos tę pierwszą imprezę zorganizowała spontanicznie. Podstawą była zbieżność uroczystości domowych i publicznych i wynikające z tego kłopoty. Trzeba było zdecydować, co wybrać: spotkanie z gośćmi, czy uroczystości oficjalne.

Na pierwsze obchody do sali obrad Urzędu Miasta Krakowa przyszło 78 Małgorzat. Najmłodsza miała dwa lata, a najstarsza 88. Zlot był poświęcony zagadnieniom z zakresu historii sztuki i Małgorzatom występującym w sztuce. Uczestniczki poznały historię wszystkich świętych i błogosławionych patronek tego imienia. Był też wykład profesor psychiatrii, która opowiedziała o interpretacji postfreudowskiej bajki o Jasiu i Małgosi. Potem były prezenty, występy artystyczne, etc.

Drugi zlot odbył się w 2018 roku. Tym razem zna obchody przybyło 148 Małgorzat (również mieszkanki Nowego Sącza, które ze względu na patronkę miasta św. Małgorzatę także zbierają się od lat w gronie Małgorzat). Tym razem uczestniczki zajęły się relacjami Małgorzat i ich mistrzów. Prof. Małgorzata Sugiera wygłosiła odczyt „Małgorzaty w literaturze –od Goethego do Bułhakowa)”. Spotkanie zakończyło się hejnałem z Wieży Mariackiej po raz pierwszy wykonany przez kobietę – zaprzyjaźnioną trębaczkę Aleksandrę Gugułę. Na drugim spotkaniu kapituła postanowiła przyznawać tytuł „Super Małgorzaty”. Pierwszą statuetkę otrzymała wspomniana Małgorzata Laskowska, matka w 10-osobowej rodzinie zastępczej. Niesamowita, heroiczna Małgorzata prowadząca placówkę (wespół z mężem) od wielu lat. Statuetkę wykonała artystka rzeźbiarka Małgorzata Swolkień.

comments powered by Disqus