Małopolanie Roku 2022

fot. Materiały partnera

Tradycyjnie podczas Noworocznego Spotkania Opłatkowego Samorządów Małopolski i Polski w Sali Obrad Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa przewodniczący SGiPM Kazimierz Barczyk ogłosił nazwiska Laureatów Tytułu Małopolanina Roku 2022 – prof. Jana Ostrowskiego i gen. Mieczysława Bieńka.

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski
największa regionalna organizacja samorządów terytorialnych w Polsce
uchwałą z dnia 23 stycznia 2023 r.
nadaje Tytuły

MAŁOPOLANIN ROKU 2022

Prof. dr. hab. Janowi Ostrowskiemu

Prezesowi Polskiej Akademii Umiejętności,  Dyrektorowi Zamku Królewskiego na Wawelu w latach 1989 – 2020, Wiceprzewodniczącemu Sejmiku Województwa Małopolskiego I kadencji, wybitnemu naukowcowi, twórcy monumentalnego 23-tomowego dzieła „Materiały do dziejów  sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej” wydawanego od 1993 roku,

w uznaniu

za 30-letnią kompleksową rewaloryzację Zamku Królewskiego na Wawelu – najważniejszego polskiego skarbu narodowego, w 150 rocznicę utworzenia Polskiej Akademii Umiejętności  – najstarszego polskiego towarzystwa naukowego skupiającego elitę polskiej nauki

oraz

Generałowi dr. Mieczysławowi Bieńkowi

Zastępcy Dowódcy Strategicznego NATO ds. Transformacji w latach 2010-2013, Dowódcy 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie w latach 1994-1997, pierwszemu polskiemu generałowi w służbie w NATO, profesorowi wizytującemu Kolegium Obrony NATO w Rzymie
oraz Narodowego Uniwersytetu Obrony w Waszyngtonie wybitnemu ekspertowi w zakresie bezpieczeństwa i obronności

w uznaniu

za integrację polskich sił zbrojnych z Sojuszem Północnoatlantyckim, działania na rzecz modernizacji Wojska Polskiego wobec konieczności wzmacniania obronności Polski
przed zagrożeniami ze strony Rosji i po jej inwazji na Ukrainę.


Uroczystość zgromadziła ponad 200 osób - Parlamentarzystów, przedstawicieli Korpusu Dyplomatycznego, Prezydentów, Starostów, Burmistrzów, Wójtów, Przewodniczących Rad i Radnych, Rektorów, Przewodniczących regionalnych organizacji samorządy terytorialnego z całej Polski, Prezesów, Dyrektorów małopolskich instytucji i samorządów zawodowych, przedstawicieli świata nauki, kultury, gospodarki.

Podczas spotkania przewodniczący SGiPM Kazimierz Barczyk odczytał fragment apelu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski do Europejskiego Komitetu Regionów EUROPEJSKIE REGIONY SOLIDARNE Z UKRAINĄ.

„Od prawie roku w Europie trwa okrutna wojna będąca wynikiem barbarzyńskiej napaści Rosji na Ukrainę. na skalę największą od czasu II wojny światowej bezwzględnie niszcząc ukraińskie miasta i wsie, szkoły, przedszkola, szpitale, domy mieszkalne, infrastrukturę cywilną.

Ta wojna nie dotyczy tylko Ukrainy, jest to wojna imperialnej Rosji z cywilizacją demokratycznego Zachodu o jego granice w Europie. Wolna, niepodległa, demokratyczna Ukraina zasługuje na solidarność Polski, Europy, USA i całego demokratycznego świata, to wyzwanie naszej cywilizacji i nasza powinność.

W imieniu samorządów terytorialnych zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Małopolski apelujemy do Europejskiego Komitetu Regionów o solidarne zaangażowanie regionów UE w realną pomoc Ukrainie. Wobec powolnej i bardzo zbiurokratyzowanej pomocy UE apelujemy do Komitetu Regionów i jego 329 członków o bezpośrednią, szybką, finansową i humanitarną pomoc niszczonej Ukrainie.

Solidarna postawa Polski i milionów Polaków jest fenomenem niespotykanym na skalę światową przyjmując jedynie do rodzin i pensjonatów całą wielomilionową falę uchodźców. Nie zorganizowaliśmy ani jednego zamkniętego obozu dla uchodźców, co jest niestety na świecie normalnym standardem wśród państw udzielających pomocy uchodźcom.” (całość apelu dostępna na stronie www.sgpm.krakow.pl)

Spotkanie uświetnił Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu Zespołu Góralskiego Bartka Koszarka z Bukowiny Tatrzańskiej.