Małopolska dostanie miliony na walkę ze zmianami klimatu

Panele słoneczne fot. pixabay.com

Jak zredukować emisję gazów cieplarnianych w Małopolsce? Województwo przygotuje dwa scenariusze, rozpisane do 2030 i 2050 roku. To jeden z celów, na które wyda pieniądze z przyznanej właśnie dotacji.

Samorząd województwa pochwalił się we wtorek otrzymaniem dużej dotacji dla programu LIFE EKOMAŁOPOLSKA. To łącznie 16,4 mln euro, a więc ok. 70 mln zł, z czego 60 procent będzie pochodzić ze środków unijnych, 35 procent z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 5 procent to wkład własny partnerów projektu.

Planowanie działań

Nasz region ma się czym pochwalić, ponieważ już wcześniej zyskał dofinansowanie w ramach podobnego projektu, poświęconego wdrożeniu programu ochrony powietrza. – Małopolska będzie jedynym regionem w Europie, gdzie realizowane są dwa zintegrowane programy LIFE dotyczące ochrony środowiska – podkreślał wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz.

Jak mówił, Małopolska będzie jedynym województwem w Polsce, które będzie miało swój własny plan działań klimatycznych, tak aby osiągnąć równowagę klimatyczną w dwóch scenariuszach – do 2030 i do 2050 roku. Stworzenie tych scenariuszy, a więc szczegółowe zaplanowanie i skoordynowanie działań w skali całego województwa to główne założenie programu. Mieścić się w tym będzie m.in. rozbudowa sieci ekodoradców, którzy będą działać w każdym z powiatów. To też wykorzystanie potencjału naukowego, we współpracy z AGH i z dwoma jednostkami badawczymi z Niemiec.

– Projekt ma na celu przede wszystkim rozbudowę i promocję odnawialnych źródeł energii jako tej alternatywy, która w obecnej sytuacji klimatycznej jest jednym z najważniejszych rozwiązań – tłumaczył wicemarszałek. Chodzi też o to, żeby z etapu planowania jak najszybciej przejść do programów inwestycyjnych. Małopolska zamierza się ubiegać o środki na rozwój infrastruktury w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, ale musi o nie wystąpić z konkretnymi projektami.

W ramach nowego projektu LIFE przewidzianych jest wiele działań edukacyjnych, skierowanych do samorządów, ale również do instalatorów, projektantów czy pracowników nadzoru budowlanego. Przygotowana też będzie mapa potencjału odnawialnych źródeł energii – po to, by mieszkańcy Małopolski mogli z nich w jak najłatwiejszy sposób korzystać.

Wraca temat programu ochrony powietrza

– Łącząc dwa programy możemy powiedzieć, że Małopolska jest liderem działań środowiskowych – skomentował Urynowicz. Zapowiedział też, że już w czwartek rozpoczynają się konsultacje programu ochrony powietrza – dokumentu, którego założenia były prezentowane jeszcze przed pandemią i wywoływały sporo emocji. Z powodu epidemii przesunął się czas jego wdrożenia – trzeba go przyjąć do końca września. W Krakowie największe emocje budziły zapisy dotyczące ograniczenia wjazdu do miasta dla samochodów niespełniających określonych kryteriów – o szczegółach pisaliśmy m.in. TUTAJ.

comments powered by Disqus