Małopolska Noc Naukowców 2023 - Noc odkryć i wspaniałej zabawy [ZDJĘCIA]

fot. Grzegorz Trochanowski
Tegoroczna edycja Małopolskiej Nocy Naukowców po raz kolejny zakończyła się ogromnym sukcesem i wielkim naukowym widowiskiem dla tłumu młodych pasjonatów nauki.

W jedną noc młodzi jak i ci starsi uczestnicy wydarzenia, zostali przeniesieni w świat naukowych tajemnic i eksperymentów. A wszystko to dzięki zaangażowaniu ponad 60 instytucji z całego regionu oraz Województwa Małopolskiego, które odpowiada za koordynację przedsięwzięcia.

W trakcie 17. edycji wydarzenia odbyły się niezapomniane, a przede wszystkim angażujące uczestników warsztaty, wykłady, doświadczenia, wybuchy i eksperymenty w blisko 100 lokalizacjach w 10 miastach Małopolski. Dzięki takiej formie, każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie a w dodatku w swojej okolicy. W końcu niezależnie od wieku w każdym z nas tkwi wewnętrzny naukowiec.

Dla najmłodszych uczestników wydarzenia, noc ta była nie tylko lekcją, ale także wspaniałą zabawą. Mieli oni okazję zobaczyć roboty w akcji, potrenować pamięć w grach logicznych i terenowych, wcielić się w rolę pilota samolotu i przelecieć szybowcem nad Wawelem, usiąść za sterami bolidu wyścigowego, pojeździć tramwajem w symulatorze i uczestniczyć w fascynujących pokazach piorunów. Małopolska Noc Naukowców  to także doskonała okazja, by poznać kolorowy świat chemii, dowiedzieć się jak powstaje srebrne lustro, latające świetliki, wulkan, zimna piana czy zanurzyć się w niezwykłym świecie sztucznej inteligencji. Innowacyjność była widoczna na każdym kroku, a uczestnicy mieli okazję eksperymentować w laboratoriach, zobaczyć to, co niewidoczne dla gołego oka, i jednocześnie dowiedzieć się czegoś więcej o ekologii i zielonej energii. Podczas piątkowego wieczoru można było także spotkać i porozmawiać ze znanymi popularyzatorami nauki takimi jak dr Tomasz Rożek czy Karol Wójcicki.

Wyjątkowe połączenie zabawy i edukacji przyciągnęło zarówno małych, jak i dużych entuzjastów nauki. Małopolska Noc Naukowców to nie tylko wyjątkowe wydarzenie edukacyjne dla Małopolan, ale także okazja do spotkania i wspólnego dzielenia się pasją do nauki z mieszkańcami spoza regionu. Ta noc to hołd oddany odkrywcom i naukowcom, którzy przyczyniają się do lepszego zrozumienia świata i jego tajemnic. Wydarzenie z pewnością będzie inspiracją dla kolejnych pokoleń naukowców i pasjonatów w Małopolsce. Nie możemy doczekać się przyszłorocznej edycji. Kolejne spotkanie z nauką już za rok – 27 września
2024 r.