Małopolska w zasięgu smartfona

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Od teraz Małopolskę można zwiedzać za pomocą smartfona. Dzięki aplikacji i odnowionej stronie portalu visitmalopolska.pl można zaplanować podróż po Małopolsce oraz sprawdzić kalendarium wydarzeń w naszym regionie.

Bezpłatna aplikacja VisitMałopolska z systemami iOS, Android i Windows jest dostępna w ośmiu językach i powstała z myślą o turystach odwiedzających Małopolskę. A liczby nie kłamią – w 2018 roku region odwiedziło aż 16,7 mln osób z Polski i zagranicy, pozostawiając tu ponad 14 mld zł.

W tym roku według szacunków liczba ta może być jeszcze wyższa i sięgnąć prawie 20 mln odwiedzających. A w organizacji czasu w Małopolsce ma pomóc nowa aplikacja.

Nowy wymiar zwiedzania

– Zwiedzanie Małopolski wkracza w nowy wymiar. Aplikacja pozwala zaplanować trasę turystyczną po Małopolsce, jest też źródłem informacji o tym, co dzieje się w jednym z najważniejszych turystycznie regionów kraju. Trasy są ułożone tematycznie, każdy może sam zdecydować, jakie miejsca chce zobaczyć, oraz zaplanować wirtualne spacery – mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Podkreśla, że to „narzędzie do indywidualnego zwiedzania regionu, które pozwoli na pozyskanie nowych turystów”.

Jak pobrać aplikację? Wystarczy skorzystać ze sklepów internetowych Google, Windows czy Play. Znajdziemy w niej m.in. aktualności, wydarzenia, trasy turystyczne, mapy, planer podróży czy propozycje gier terenowych i co ważne – numery alarmowe.

Aplikacja umożliwia również zrobienie zdjęcia i wysłania go do rodziny czy znajomych w formie pocztówki. Dostępna jest też sekcja „ulubione”, w której użytkownik może „gromadzić” informacje o najbardziej interesujących miejscach. Aplikację przygotowała firma Comarch. Jej koszt to kilka milionów złotych

Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej podkreśla, że chociaż zabytki Małopolski mają setki lat, to informowanie o nich musi podążać za nowoczesnymi technologiami. Jak dotąd turyści mieli do dyspozycji Punkty Informacji Turystycznej, przewodniki czy wydawnictwa poświęcone regionowi.

Nie tylko Kraków

Oprócz dobrze znanych już miejsc, takich jak Kraków, Wieliczka, Krynica-Zdrój czy Zakopane, na mapie znajdziemy również inne, mniejsze miejscowości. Nie zabrakło tu miejsca na Szlak Architektury Drewnianej czy trasy rowerowej VeloMałopolska.

– Oprócz oczywistych miejsc w Małopolsce, chcemy zwrócić uwagę na to, jest sporo innych, z ogromnym potencjałem. Mamy na myśli enoturystykę, turystykę kulinarną, punkty widokowe, zbiorniki wodne, galicyjskie miasteczka, rzeki, doliny rzeczne – wymieniają Anna i Marcin Nowakowie, blogerzy, autorzy bloga Gdzie Wyjechać – Wędrowne Motyle.

I tak odwiedzający będą mogli zaplanować podróż Małopolskim Szlakiem Winnym, poznać małopolskie wsie czy wybrać się do Doliny Karpia położonej na obszarze siedmiu gmin, w powiatach oświęcimskim i wadowickim.

comments powered by Disqus