Marzenia o Polsce i o nas samych. Nowy tytuł na afiszu Starego Teatru [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
„Marzenia polskie/Les rêves polonais” to nowa propozycja Starego Teatru, oparta na sztuce „Sąsiedzi” Michała Bałuckiego. Premiera już 22 kwietnia na Dużej Scenie.

– Dramaty Bałuckiego bazują na pewnym wyobrażeniu o naszym społeczeństwie, kulturze, kraju, historii czy o nas samych. Oczywiście jest to spojrzenie bardzo nierealne, syntetyczne. To rodzaj kreacji. Myślimy o tym, jako o pewnym polskim marzeniu o nas samych – mówi reżyser spektaklu Jędrzej Piaskowski.

Lustro, które pokazuje wady społeczeństwa

Twórcy „Marzeń polskich/Les rêves polonais” oparli swoją sztukę na komedii „Sąsiedzi” Michała Bałuckiego. Ma ona w sobie wiele cech francuskiej dramaturgii, zwłaszcza jeśli chodzi o spojrzenie na społeczeństwo.

– To jest rodzaj lustra skonstruowanego przez autora, ale to jest lustro, które wyciąga na pierwszy plan nasze wady i pokazuje te negatywne cechy naszego społeczeństwa, nas samych. Aczkolwiek my nie szliśmy do końca taką sztampową drogą. Szukaliśmy momentów, które są pęknięciami w tym spojrzeniu. Które pozwalają nam zakochać się w tych postaciach, współczuć im i spojrzeć na nie nie tylko z perspektywy satyrycznej – dodaje Jędrzej Piaskowski.

Konwencja baśni narodowej

„Marzenia polskie/Les rêves polonais”, choć oparte są na komedii, stanowią pastisz konwencji baśni narodowej. Dzięki temu twórcy przypatrują się marzeniom o powrocie do przeszłości i retrotopii, aktualnym w debacie publicznej.

– Jest to świadomie skonstruowana fantazja do tej baśni narodowej. Do tej satyry zanurzonej w baśniowych oparach – tłumaczy reżyser spektaklu.

O to, by publiczność poczuła baśniowy klimat, zadbali także twórcy scenografii: Anna Maria Karczmarska i Mikołaj Małek. Na scenie zobaczymy m.in. nieproporcjonalnie duże muchomory zaczerpnięte właśnie ze świata baśni.

Za scenariusz oraz dramaturgię spektaklu „Marzenia polskie/Les rêves polonais” odpowiada Hubert Sulima, który od 2015 roku tworzy z Jędrzejem Piaskowskim stały tandem twórczy.

Kostiumy stworzył Rafał Domagała, a choreografią zajęła się Kasia Sikora. Kompozycja zaś została powierzona Jackowi Sotomskiemu. Za światło natomiast odpowiada Monika Stolarska.

W rolach głównych pojawią się: Bolesław Brzozowski, Natalia Kaja Chmielewska, Szymon Czacki, Lidia Duda, Aldona Grochal, Rafał Jędrzejczyk, Katarzyna Krzanowska, Zbigniew Kosowski, Michał Majnicz, Beata Paluch, Jacek Romanowski, Łukasz Stawarczyk i Krzysztof Stawowy.

Premiera „Marzeń polskich/Les rêves polonais” już 22 kwietnia o godz. 19.15. Spektakl będzie można zobaczyć również w dniach 23-27 kwietnia oraz 11 i 12 czerwca. 

Aktualności

Pokaż więcej