Miasto mówi „nie” dyskryminacji

fot. Paulina Koziel

Już niedługo naklejki o treści „Dyskryminacji mówimy nie” pojawią się w  miejskich instytucjach, teatrach i  galeriach.

7 maja, w Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, Kraków wraz z samorządami w całej Polsce przyłączył się do akcji Fundacji „Dajemy dzieciom siłę”, pod hasłem „LGBT+ja”, która skupia się na trudnej sytuacji nastolatków LGBT+.

Niebawem w miejskich instytucjach, teatrach i  galeriach pojawią się naklejki o treści „Dyskryminacji mówimy nie”.

Miasto do udziału w akcji zaprasza również krakowskie kawiarnie, księgarnie i inne podmioty, które chcą zaangażować się w akcję. Naklejki można odebrać w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia w budynku urzędu miasta przy ul. Dekerta 24.

Fundacja „Dajemy dzieciom siłę” podkreśla, że „7 na 10 nastolatków LGBT+ w Polsce doświadcza homofobicznej i transfobicznej przemocy. W efekcie połowa nastoletnich osób LGBT+ mierzy się z objawami depresji, 70% ma myśli samobójcze. Ich dramatyczną sytuację potwierdzają codzienne zgłoszenia do telefonu zaufania 116 111, prowadzonego przez fundację.

Skalę problemu pokazują także m.in. badania Kampanii Przeciw Homofobii, według których ponad dwie trzecie badanych (70%) doświadczają różnych form przemocy. 70% żyjących w Polsce nastolatków LGBT+ czuje się osamotnionych, jedynie 25% znajduje pełną akceptację u swoich matek, jeszcze mniej (12%) u ojców. U 50% występują nasilone lub silne objawy depresji. 69% osób uczestniczących w badaniu KPH rozważało samobójstwo, przy czym 12% bardzo często.

comments powered by Disqus