Miasto zaczyna zauważać rowerzystów?

Już 20 września, w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, w Krakowie odbędzie się międzynarodowa dyskusja na temat polityki rowerowej miasta. ZIKiT planuje również w połowie miesiąca zaprezentować synchronizacje KKM z wypożyczalnią miejskich rowerów.

Od 16 do 22 września w Krakowie odbywać się będzie Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Celem akcji jest zachęcenie mieszkańców miast do korzystania z ekologicznych środków podróżowania. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Zostań ekojeźdźcem! Oszczędź na paliwie 1000 zł rocznie!”. Podsumowaniem całości działań jest Europejski Dzień bez Samochodu, który odbędzie się 22 września.

ZIKiT na konferencji o rowerach

Jednym z najważniejszych punktów Tygodnia Mobilności, który wydarzy się w Krakowie, będzie konferencja dotycząca polityki rowerowej miast. 20 września w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa spotkają się aktywiści rowerowi, urzędnicy ZIKiT, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz zagraniczni goście, którzy porozmawiają na temat obecności rowerzystów w strukturze miejskiej oraz w jakim kierunku powinna podążać polityka odnośnie do stworzenia dogodnych warunków dla cyklistów.

Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu przekonuje, że uczestnictwo w konferencji to niejako obowiązek urzędu. – ZIKiT jest jednostką, która realizuje politykę rowerową miasta. Staramy się m.in. pozyskiwać dobre przykłady z innych miast i korzystać na wymianie doświadczeń. Stąd pomysł na zorganizowanie konferencji – mówi Pyclik. Uczestnicy krakowskiego spotkania wysłuchają prelegentów z Francji, Danii oraz Warszawy czy Gdańska.

Co szykuje ZIKiT na Tydzień Mobilności

W połowie miesiąca informowaliśmy, że ZIKiT zamierza podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności zsynchronizować miejską wypożyczalnię rowerów KMK Bike z Krakowską Kartą Miejską. – Pasażer komunikacji miejskiej z aktualnym biletem sieciowym będzie mógł skorzystać za darmo z roweru – informuje Pyclik. Między 16 a 22 września ZIKiT planuje uruchomienie całego systemu. Prawdopodobnie od 20 września posiadacze KKM wypożyczą rowery w ramach biletu okresowego.

Michał Pyclik zdradza nam, że oprócz elementów polityki rowerowej zorganizowana zostanie Forum Mobilności. – W ramach Europejskiego Tygodniu Zrównoważonego Transportu odbędzie się z inicjatywy ZIKiT Forum Mobilności poświęcone ewentualnym zmianom organizacji ruchu na Kazimierzu – dodaje.

ZIKiT zaczyna dostrzegać rowerzystów?

Udział miejskiej jednostki w konferencji dotyczącej polityki rowerowej, synchronizacja KKM z systemem wypożyczalni rowerów, zatrudnienie oficera rowerowego powoduję wrażenie, że ZIKiT dość mocno koncertuje się na tematach cyklistów.

Przedstawiciel ZIKiT-u zapewnia, że nie dochodzi do żadnej rewolucji rowerowej w urzędzie. – Nie wykonujemy jakiegoś rowerowo zwrotu, ale jest faktem, iż od kilku miesięcy kwestie rowerów, jako elementu zrównoważonego transportu zajmują w działaniach naszej jednostki co raz więcej miejsca – twierdzi Michał Pyclik.
comments powered by Disqus