Probierz postawił na obrońcę. Pójdzie drogą Piątka?

Michał Helik świetnie odnajduje się pod bramką przeciwnika fot. JG

Michał Helik, najlepszy obrońca ekstraklasy poprzedniego sezonu zostanie wicekapitanem Cracovii. Funkcję przejmie po Krzysztofie Piątku, który odszedł z klubu.

Kiedy rok temu Michał Probierz objął drużynę, przeprowadził rewolucję, która nie ominęła kapitanów. Z Cracovią pożegnali się Piotr Polczak oraz jego zastępcy – Marcin Budziński i Mateusz Cetnarski. Wybór nowego lidera nie był dla nikogo zaskoczeniem, bo kapitanem został Miroslav Covilo. Ale opaska między innymi dla 22-letniego wówczas Krzysztofa Piątka, była sporym zaskoczeniem.

Wyróżnienie miało być dla napastnika impulsem do ciężkiej pracy i rozwoju. Piątek zrobił duży krok do przodu, był najskuteczniejszym Polakiem w ekstraklasie (21 goli) i kilka dni temu za cztery miliony został sprzedany do Genoi.

Od teraz jednym z zastępców Covili będzie 22-letni Michał Helik. – To solidna postać w drużynie. Może się cieszyć, że wygrał plebiscyt na najlepszego obrońcę ligi – podkreśla trener Probierz.

Powtórka z historii?

W historii Piątka i Helika jest sporo podobieństw. Obaj dostali opaskę w młodym wieku i mieli krótki staż w drużynie. W przypadku bramkostrzelnego stopera (osiem bramek w poprzednich rozgrywkach) również mówi się w kontekście reprezentacji Polski i transferu do lepszej ligi.

– Wcale się nie zdziwię, jak za rok o tej porze finalizowany będzie transfer Helika do zachodniego klubu. Za obrońcę też można dostać dobre pieniądze, co pokazuje przejście Jana Bednarka do Southampton za sześć milionów euro – wskazuje Łukasz Surma, który grał z Helikiem w Ruchu Chorzów.

Od początku pracy pod Wawelem Probierz podkreśla, że chce budować przyszłościową drużynę, a klub co roku ma sprzedawać jednego-dwóch zawodników. Wymarzonym kierunkiem Helika jest Premier League.

 

comments powered by Disqus