Miesiąc przesunięcia. Tramwaje wrócą na Stradomską pod koniec maja [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zgodnie z deklaracjami z końca marca, na przełomie kwietnia i maja ruch tramwajowy miał wrócić na ulicę Stradomską. Kilka tygodni później było już wiadomo, że na uruchomienie tej relacji trzeba będzie poczekać o kilka tygodni dłużej, co ZDMK tłumaczy brakiem pracowników z Ukrainy.

W zależności od tego, w którym miejscu przebudowywanej ulicy staniemy, by się rozejrzeć, zobaczymy zupełnie różne obrazy. Są miejsca, gdzie „nowa Krakowska” jest już prawie gotowa, a w zieleńcach pojawiły się już pierwsze rośliny. Wyraźnie widać tam zmianę, jaką przyniosła trwająca od ponad roku inwestycja. Chodniki są szersze, łuki torowiska łagodniejsze, stoją już nowe latarnie.

Gorzej jest na obydwu końcach ulicy Krakowskiej, a to przekłada się na utrudnienia w ruchu. Rozkopany jest jeszcze fragment przed mostem Piłsudskiego, gdzie – po zakończeniu prac przy podziemnych instalacjach – powstaje w nowej wersji skrzyżowanie z ulicami Rybaki i Podgórską. Sam most pozostaje zamknięty, również dla ruchu pieszego.

W maju zmiany dla pasażerów i kierowców

Zgodnie z deklaracjami z końca marca, na przełomie kwietnia i maja wznowiony miał zostać ruch tramwajowy pomiędzy ulicami Dietla i Stradomską. Dzięki temu tramwaje wróciłyby na ulice Stradomską i św. Gertrudy. Urzędnicy zastrzegali jednak, że termin może się przesunąć i tak też się stało. Obecnie ZDMK jako termin uruchomienia połączenia ze Stradomską podaje koniec maja.

– Wykonawca deklaruje, że do końca tego tygodnia zakończy zalewanie płyty betonowej w rejonie skrzyżowania ulic Dietla i Stradomskiej, chyba że deszcze będą wyjątkowo silne. Później przez dwa tygodnie będziemy czekali na jego stężenie i będzie można ułożyć asfalt – mówi Renata Postawa-Giza z biura prasowego jednostki.

W drugiej połowie maja ma też nastąpić zmiana dla kierowców: ruch przełożony zostanie na nową jezdnię ul. Dietla (po stronie ul. Stradomskiej), a prace przeniosą się na drugą jezdnię, czyli po stronie ul. Krakowskiej.

W okrojonym składzie

– Wykonawca nie odzyskał pracowników z Ukrainy i pracuje w okrojonym składzie osobowym – tłumaczy kolejną zmianę zapowiadanych terminów przedstawicielka ZDMK. W jednym z wcześniejszych komunikatów wspomniano też m.in. zawieszenie dostaw materiałów z Włoch.

Potencjalnym źródłem kolejnych opóźnień mogą być odkrycia pod drugą jezdnią ulicy Dietla. Prace archeologiczne po stronie ul. Stradomskiej wstrzymały w tym miejscu postęp prac na kilka miesięcy.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus