Mieszkańcu, nie siedź w domu! Weź udział w PAL-u

fot. pixabay.com

Programy Aktywności Lokalnej to zajęcia stworzone z myślą o mieszkańcach Krakowa. Inicjatorzy akcji chcą zmotywować osoby w różnym wieku, aby zamiast spędzać wolny czas w domach poznawali sąsiadów, zdobywali nowe umiejętności, zadbali o najbliższe otoczenie pracując w ogrodach społecznych i dobrze bawili się podczas rodzinnych pikników. PAL-e to sposób na gromadzenie nowych doświadczeń i pokonanie codziennej rutyny.

W różnych częściach Krakowa funkcjonuje 12 Programów Aktywności Lokalnej. Ich koordynatorem jest Dział Rewitalizacji Społecznej MOPS. Pierwszy PAL powstał w 2008 roku. W mieście działają także specjalistyczne programy wspierające m.in. rodziny zastępcze.  W ramach dwóch Programów Aktywności Lokalnej (przy ul. Jaremy 1 oraz przy ul. Dąbrówki 7) zostały otwarte Kluby Rodziców. We wszystkich programach tylko w ciągu ostatniego roku uczestniczyło około 1200 osób.

Zajęcia w ramach PAL są planowane w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców. Zanim organizatorzy zdecydują o realizacji konkretnej inicjatywy, pytają osoby uczestniczące, jakich aktywności, form zaangażowania i spędzania wolnego czasu brakuje im najbardziej.

– Sami również próbujemy zorientować się, jaka jest sytuacja na poszczególnych osiedlach, ustalamy także, jaka oferta kulturalna jest tam dostępna dla mieszkańców – tłumaczy Marcin Dziurok z Działu Rewitalizacji Społecznej MOPS.  -W nadchodzącym 2018 roku planujemy przeprowadzenie kolejnych diagnoz określających potrzeby i oczekiwania mieszkańców na wybranych sześciu osiedlach Krakowa – zapowiada Marcin Dziurok.

Przychodzi krakowianin do PAL-u

- Kiedy odwiedzimy siedzibę najbliższego Programu Aktywności Lokalnej, animatorzy zaproszą nas na rozmowę, przedstawią ofertę PAL, zapytają o oczekiwania i potrzeby, o to, co dzieje się na osiedlu. Oferta PAL jest bezpłatna. Zdarza się, że konieczne są wcześniejsze zapisy oraz ograniczona liczba miejsc na konkretnych zajęciach – tłumaczy Marcin Dziurok z MOPS. Dodaje, że osoby uczestniczące w Programach Aktywności Lokalnej „zarażają” swoją aktywnością innych i z czasem zapraszają na zajęcia swoich sąsiadów i znajomych.

Jakie zajęcia są dostępne w PAL?

W ramach Programów Aktywności Lokalnej mieszkańcy uczestniczą w warsztatach komputerowych, zajęciach ruchowych, uczą się języków obcych, technik samoobrony, grają w piłkę, jeżdżą na wycieczki, a nawet pielęgnują klomby kwiatowe w ogrodach społecznych na os. Złotej Jesieni czy przy ul. Siemaszki. Ci, którzy preferują zabawę na świeżym powietrzu od maja do października brali udział w czterech piknikach rodzinnych, które odbyły się w ramach projektu „Pikniki dla mieszkańców Nowej Huty” finansowanego ze środków Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Na każdym z takich wydarzeń bawiło się ponad 300 osób. Uczestnicy zajęć w ramach PAL „Na Skarpie” w październiku odwiedzili zaginioną wioskę w Dulowej, gdzie brali udział w warsztatach prowadzonych przez drwala, a rodzice i dzieci działający w Klubie Rodziców przy PAL „Azory” zwiedzali kopalnię soli w Wieliczce. W ramach PAL „Sami dla siebie” mieszkańcy ul. Siemaszki zaprojektowali wraz z artystą Arturem Wabikiem mural przedstawiający barwne zwierzęta. To tylko przykładowe formy aktywności i zaangażowania osób uczestniczących. Wszystkie zajęcia w ramach Programów Aktywności Lokalnej są bezpłatne. Szczegółowe informacje na temat oferty poszczególnych Programów Aktywności Lokalnej znajdziemy na stronie www.mops.krakow.pl.

 

Lista Programów Aktywności Lokalnej w Krakowie

PAL „Razem zmieniamy", ul. Jeziorko 42e

PAL „Streetwork – odkryj potencjał osiedla”, ul. Jaremy 1, os. Na Skarpie 35, Bieńczycki Plac Targowy 11C

PAL „Ugorek”, ul. Ugorek 1

PAL „Stare Podgórze/ Zabłocie”, ul. Dąbrówki 7/3 - 4

PAL „Na Olszy”, ul. Brogi 26

PAL „Sikorki”, ul. Sikorki 15

PAL „Sami dla siebie”, ul. Ks. Siemaszki 31

PAL „Złota Jesień”, os. Złotej Jesieni 11B/20

PAL „Zesławice i Kantorowice”, ul. Gustawa Morcinka 15

PAL „Na Skarpie”, os. Na Skarpie 35

PAL „Azory”, ul. Jaremy 1

PAL „Rybitwy:, ul. Dąbrówki 7/3-4

PAL Program Aktywności Lokalnej „Znaczenie rodziny” ul. Chmielowskiego 6a 31-067

PAL skierowany do rodzin zastępczych spokrewnionych i niezawodowych z terenu Gminy Miejskiej Kraków  Słoneczne 14 31-958 Kraków

PAL „Znaczenie rodziny”  ul. Ugorek 1

Partnerem akcji #DlaRodziny jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie.

comments powered by Disqus