Mimo ich małego doświadczenia na wymagającym rynku pracy nie brakuje ofert dla młodych. Tylko gdzie ich szukać? [KONKURS]

Ponad połowa respondentów badania Pracuj.pl w wieku 18-24 lata (56%) oraz więcej niż połowa osób z przedziału wiekowego 25-34 lata (54%) deklaruje, że szuka obecnie pracy lub planuje w najbliższym czasie zmienić obecną. Część z tych osób ma już za sobą pierwsze doświadczenia, a część dopiero wchodzi na rynek pracy.

Dla pracodawców są cennym uzupełnieniem zespołów, są otwarci, innowacyjni, potrafią się dostosować do zmieniającego się środowiska pracy. 66% badanych młodych pracowników wskazuje, że mocno angażują się w wykonywane zadania. Mają więc wiele zalet, ale gdzie szukać pracodawcy, który to zauważy? Dobrym rozwiązaniem mogą być targi pracy – miejsce gromadzące wielu pracodawców w jednej przestrzeni, umożliwiające weryfikację oczekiwań w odniesieniu do sytuacji na rynku pracy. Jednym z takich wydarzeń jest bezpłatny Festiwal Pracy JOBICON, który odbędzie się 6 marca 2024 roku w TAURON Arenie w Krakowie.

Zawodowe marzenia, czy sięganie po swoje?

Ponad 60% badanych w wieku 18-34 lata zmieniło pracę na przestrzeni ostatniego roku. Młodzi intensywnie poszukują odpowiednich miejsc zatrudnienia – takich, które będą spójne z ich wartościami i zaoferują im jako pracownikom warunki do rozwoju, bezpieczeństwo finansowe i balans pomiędzy życiem zawodowym a czasem prywatnym, czyli pozwolą zbudować karierę na miarę ich oczekiwań. Kiedy przedstawiciele pokolenia Z i Y znajdą odpowiednie miejsce dla siebie, mają pracodawcom wiele do zaoferowania. 54% z nich deklaruje, że ich praca przynosi im satysfakcję i lubią ją wykonywać, a 66% badanych wskazuje, że w pracy angażują się mocno w wykonywane zadania.

Ponad połowa badanych w wieku 18-24 lata (56%) oraz więcej niż połowa osób z przedziału wiekowego 25-34 lata (54%) deklaruje, że szuka obecnie pracy lub planuje w najbliższym czasie zmienić obecną. Najczęstszym powodem szukania pracy jest chęć większych zarobków – ten powód wskazało 50% badanych w wieku 18-24 lata oraz 58% badanych z przedziału wiekowego 25-34 lata. Spośród najmłodszych badanych 34% z grupy 18-24 i 14% z grupy 25-34 lata deklaruje, że nie posiadają oni jeszcze pracy.

„Targi pracy są doskonałym miejscem dla młodych poszukujących pracy lub zmiany. W przeciwieństwie do pozostałych metod poszukiwania pracy, na takim wydarzeniu mamy możliwość natychmiastowej weryfikacji naszych oczekiwań i możliwości. Podczas naszego wydarzenia umożliwiamy uczestnikom spotkania z pracodawcami, z którymi można porozmawiać w przyjaznych i bezstresowych okolicznościach. Każda osoba, która szuka pracy, czy chce się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej znajdzie tu miejsce dla siebie, niezależnie od tego, czy ma już określoną wizję własnej drogi zawodowej, czy jeszcze nie wie, co chce robić. Tu uczestnicy mogą sprawdzić czy ich wyobrażenia o danej branży czy stanowisku są zgodne z rzeczywistością. Targi pracy to miejsce, gdzie można rozejrzeć się po rynku, przetestować różne opcje, a przede wszystkim, co jest największą wartością, usłyszeć głos pracowników firmy, do której chcemy aplikować. Nie jest to tekst z ogłoszenia, czy strony kariery. Są to prawdziwe spotkania i rozmowy nie zawsze z osobami HR, ale ekspertami różnych departamentów firm” – mówi Karolina Sapińska, liderka projektu Festiwal Pracy JOBICON.

Jedno miejsce, szereg możliwości

Wybór zawodu często bywa dużym wyzwaniem – tym większym, jeśli mamy niewielkie doświadczenie zawodowe lub nie mamy go wcale. Skutki nieodpowiednich wyborów mogą pojawić się szybko. 23% badanych przedstawicieli pokolenia Z i 25% osób w wieku 25-34 lata deklaruje, że ich praca obecnie nie przynosi im satysfakcji i wykonują w niej absolutne minimum. Dobra wiadomość jest jednak taka, że w dzisiejszym dynamicznie ewoluującym rynku nie musimy podejmować zawodowych decyzji raz na zawsze, dlatego warto próbować i kształtować własne oczekiwania na bazie zdobytych już doświadczeń.

„Młodzi uczestnicy rynku pracy często szukają wymarzonego zatrudnienia metodą prób i błędów i to jest w porządku. Często tylko w ten sposób mogą przekonać się, co jest dla nich naprawdę dobre. Rolą pracodawców jest stworzenie organizacji szytych na miarę tych nowych pracowników. JOBICON z kolei ma być pomostem pomiędzy uczestnikami rynku. Niewątpliwym plusem udziału w naszym festiwalu jest możliwość poznania wielu branż w jednym miejscu oraz sprawdzenia, jak wygląda praca w korporacjach, startupach, małych i średnich firmach. Bezpośrednia rozmowa z rekruterami i przedstawicielami firm to okazja, by zadać pytania o nurtujące nas kwestie i szybko uzyskać odpowiedź. Tego nie zapewni kontakt mailowy, lektura strony www firmy czy śledzenie postów firmy w social mediach” – komentuje Joanna Galus, młodsza specjalistka ds. promocji marki w Pracuj.pl.Podczas JOBICONU uczestnicy będą mogli uzyskać informacje o aktualnych ofertach pracy na stanowiska juniorskie i dowiedzieć się, jak wygląda proces rekrutacji u poszczególnych pracodawców. Przygotowane zostały także specjalne strefy pracodawców, na których będzie można m.in. skonsultować stylizację na rozmowę kwalifikacyjną. Co jeszcze czeka odwiedzających?

Konsultacje CV i profesjonalne zdjęcie – osoby uczestniczące w JOBICONIE będą miały możliwość konsultacji swojego CV z ekspertami i ekspertkami Pracuj.pl oraz wykonania profesjonalnego zdjęcia w strefie foto, które następnie będą mogli dołączyć do swoich dokumentów aplikując o pracę.

Wszyscy pracodawcy w jednym miejscu. 6 marca w Krakowie będzie można spotkać najlepszych pracodawców z województwa małopolskiego o różnorodnym profilu branżowym oraz szybko i wygodnie aplikować na wybrane oferty pracy.

Merytoryczne wystąpienia. Uczestnicy wysłuchają inspirujących gości oraz wezmą udział w rozwijających wykładach przygotowanych przez festiwalowych pracodawców z Krakowa. Dla uważnych słuchaczy przygotowano także quizy z nagrodami.

Nie tylko praca i nauka, ale także jedzenie w strefie food trucków. Pierwsze 250 osób otrzyma voucher do wykorzystania w festiwalowych food truckach.

Program jest bardzo różnorodny i stale się poszerza, dlatego warto na bieżąco odwiedzać stronę jobicon.pracuj.pl, aby nie ominęło Cię coś ciekawego. Już teraz wiadomo, że w TAURON Arenie obecnych będzie kilkudziesięciu pracodawców z województwa małopolskiego, m.in. z takich branż jak farmacja, księgowość, IT, energetyka, HR, turystyka, FMCG i wiele innych.

Wszystkie spotkania i konsultacje są bezpłatne. Wystarczy pobrać bilet ze strony strony jobicon.pracuj.pl i przyjść na wydarzenie 6 marca.

Chętnych zapraszamy do konkursu!

Do wygrania vouchery na szkolenia w strefakursow.pl

Opisz, jakie umiejętności i kompetencje chcesz rozwijać, i dlaczego voucher powinien trafić właśnie do Ciebie?

Odpowiedź prześlij pod adres: konkurs@lovekrakow.pl. Trzy najbardziej kreatywne odpowiedzi zostaną nagrodzone voucherami na szkolenia w strefakursow.pl o wartości 200 zł. Dodatkowe vouchery będzie można zdobyć na Festiwalu Pracy JOBICON 6 marca 2024 roku w TAURON Arenie w Krakowie. 

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj >

O JOBICONIE

JOBICON w Krakowie to inicjatywa skierowana do studentów, absolwentów oraz młodszych specjalistów z różnych branż zawodowych, którzy pragną połączyć poszukiwanie pracy z rozwojem osobistym. Jest to wydarzenie, łączące wiedzę z biznesem, mediami i rozrywką, tworzące platformę spotkań dla młodych talentów, które mogą nawiązać kontakt z najlepszymi pracodawcami.