Mistrzowskie fotografie słynnego przyrodnika na wystawie w MCK [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W przestrzeniach Międzynarodowego Centrum Kultury pojawiła się nowa wystawa ukazująca twórczość Włodzimierza Puchalskiego. Ekspozycję można oglądać do 6 listopada 2022 roku.

Wybitny fotograf, reżyser, podróżnik, pionier filmu przyrodniczego i popularyzator wiedzy o rodzimej faunie. Mowa o Włodzimierzu Puchalskim, który zyskał miano polskiego Davida Attenborougha. Na najnowszej wystawie w Międzynarodowym Centrum Kultury zaprezentowanych zostało prawie 250 prac, ukazujących twórczość słynnego przyrodnika.

– Na ekspozycji będzie można zobaczyć wybór mistrzowskich portretów zwierząt, dzikich i domowych, bardzo intymnych, ale też nieodbierających im podmiotowości. Czarno-białe kadry, w których Puchalski chwytał fragmenty niedostępnych zwykle dla ludzi miejsc, pozwalały na głębsze odkrycie piękna przyrody – informuje MCK.

Dzieła, pochodzące głównie z kolekcji zgromadzonej w Muzeum Niepołomickim, zostały zestawione w czterech działach. W połączeniu z subtelną aranżacją wystawa „Domowroty. Włodzimierz Puchalski” pozwala na nowo odkryć pokaźny dorobek mistrza fotografii i znawcy przyrody.

Domowroty metaforą Ukraińców

Tytuł ekspozycji nawiązuje do naukowego terminu „homing”, który oznacza umiejętność odnajdowania drogi do domu przez zwierzęta. W przestrzeni wystawy nazwa ta odnosi się do bocianów ze wsi Butyny, należącej obecnie do Ukrainy.

– Dlatego domowroty nabierają jeszcze i drugiego znaczenia – stają się metaforą Ukraińców oraz ich zwierzęcych podopiecznych, za wszelką cenę pragnących wrócić do swoich domów, których instynkt domu gna z powrotem, choć rosyjska agresja nadal trwa – tłumaczy MCK.

Wystawa ukazuje zatem relacje ludzi i zwierząt w kontekście wojny. Skłania przy tym odbiorców do refleksji nad ingerencją człowieka w środowisko naturalne, która w wielu przypadkach prowadzi do destrukcji.

Lwów oczami Puchalskiego

Oprócz mistrzowskich portretów zwierząt zwiedzający mogą zobaczyć również zdjęcia z widokami Lwowa, które nigdy wcześniej nie były prezentowane. Włodzimierz Puchalski fotografował miasto w latach 30. XX wieku, skupiając się głównie na detalach czy chmurach. W tamtych czasach było to bardzo oryginalne podejście.

Na ekspozycji zaprezentowane zostały także prace i film autorstwa Witolda Romera pt. „Woda” z 1938 roku oraz dzieła Henryka Mikolascha.

Ekspozycja „Domowroty. Włodzimierz Puchalski” dostępna jest od 22 lipca do 6 listopada 2022 roku w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25 w Krakowie.

Aktualności

Pokaż więcej