MNK: mała rewolucja w Gmachu Głównym

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Galerię Sztuki Polskiej XX wieku w Muzeum Narodowym w Krakowie czekają małe zmiany. W Gmachu Głównym trwają właśnie prace nad zmianą ekspozycji. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Andrzej Szczerski, zastępca Dyrektora ds. Naukowych i Edukacji. – To dopiero początek tego procesu – zaznacza Katarzyna Bik, rzecznik prasowa instytucji.

Galeria Sztuki Polskiej XX wieku to największa tego typu muzealna prezentacja w kraju. Na ekspozycji znajdującej się na ponad 3000 metrach kwadratowych, można zobaczyć wybrane zjawiska polskiej sztuki – minionego i obecnego stulecia. Na samej wystawie można zobaczyć dzieła twórców młodopolskich, między innymi Olgi Boznańskiej, Witolda Wojtkiewicza, Wojciecha Weissa czy Jacka Malczewskiego. Nie mogło również zabraknąć dzieł Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera, które są pokazane na przykładzie projektów witraży do katedr w Krakowie i Fryburgu Szwajcarskim.

Czas na zmiany

Od jakiegoś czasu w Gmachu Głównym trwają jednak prace nad zmianą aranżacji wystawy Galerii Sztuki Polskiej XX wieku. Do tej pory miały one miejsce pięć razy (ostatnia w 2005 roku). Początkiem kwietnia pojawiła się informacja, że w tym roku rozpoczęły się kolejne zmiany w aranżacji wystawy. Ich pomysłodawcą jest Andrzej Szczerski, zastępca Dyrektora ds. Naukowych i Edukacji.

– To proces, który trwa – informuje Katarzyna Bik, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Krakowie. – Na razie na swoje miejsce wrócił „Zielnik” Szapocznikow, a do sali „Ekspresja” dzieła Wróblewskiego. Na antresoli nad salą „Koloryzm” zaczęły się pojawiać prace współczesnych artystów. To jednak początek wszelkich prac – zaznacza rzecznik.

comments powered by Disqus