"Mózg" ZIKiT-u gotowy na ŚDM [VIDEO]

Światowe Dni Młodzieży to ogromne wyzwanie przede wszystkim dla miejskich jednostek. Obok policji i innych służb mundurowych, to właśnie one będą odpowiadać za organizację życia miasta.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu odpowiedzialny za transport, ruch drogowy i komunikację miejską w Krakowie jest głównym organem, na barkach którego spoczywać będzie odpowiedzialność za odpowiednie przeprowadzenie naszego miasta przez ŚDM.

W  budynku jednostki przy ul. Centralnej znajduje się dyspozytornia, która będzie „mózgiem” ZIKiT-u i kluczowym miejscem przez najbliższe kilkanaście dni. – Tutaj w czasie Światowych Dni Młodzieży będzie całą dobę pracować 12 osób. Sześć osób będzie oddelegowanych wprost do pomocy mieszkańcom, będą odbierać telefony i udzielać wszystkich potrzebnych informacji – mówi Michał Pyclik, rzecznik prasowy ZIKiT.  Wszyscy mieszkańcy proszeni są, aby dzwonić właśnie tam. ZIKiT przygotowany jest również na obcokrajowców, umożliwiając prowadzenie rozmów w języku angielskim.

W dyspozytorni całą dobę pracować będą również główni dyspozytorzy ruchu, odpowiedzialni za koordynowanie i nadzorowanie wszystkiego co dzieje się na krakowskich ulicach i torowiskach. – Możemy z komputerów sterować sygnalizacją świetlną, aby upłynniać ruch. Będziemy także na bieżąco kontrolować komunikację zbiorową i sprawdzać, czy duże grupy pieszych nie blokują przejazdów tramwajów – mówi Pyclik.

Na kilka dni przed Światowymi Dniami Młodzieży, ZIKiT dziennie odbiera około dwa tysiące telefonów od mieszkańców Krakowa.

 

comments powered by Disqus