MPK chce kupić 60 nowych tramwajów. Dzięki temu mogą zniknąć najstarsze składy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

MPK planuje do 2026 roku zakup 60 kolejnych tramwajów. Jeśli się uda, z ulic Krakowa będzie można wycofać wszystkie wysokopodłogowe składy, które wciąż wożą jeszcze pasażerów.

O planach zakupu tramwajów dla Krakowa informowaliśmy na początku października. Teraz MPK ogłosiło już wstępne konsultacje rynkowe. Chodzi o zakup kolejnych nowych niskopodłogowych tramwajów, wyposażonych w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, monitoring oraz udogodnienia dla osób z ograniczoną mobilnością.

Łącznie do 2026 roku miałoby zostać dostarczonych 60 nowoczesnych wagonów, przy czym w pierwszej kolejności planowany jest zakup 30 sztuk. Warto zaznaczyć, że część wagonów będzie miała ponad 40 m długości.

Pierwszy krok

Zanim jednak MPK ogłosi postępowanie przetargowe, chce przeprowadzić wstępne konsultacje rynkowe. – Ich celem jest uzyskanie informacji w zakresie niezbędnym do precyzyjnego przygotowania tego postępowania, w tym w szczególności opisu przedmiotu zamówienia nowych tramwajów – wyjaśnia przewoźnik w komunikacie. Podmioty zainteresowane udziałem w tych konsultacjach mają czas do 22 listopada, aby przesłać formularz zgłoszeniowy.

Konsultacje będą się odbywać w formie spotkań i zakończyć się mają za cztery miesiące, choć termin może się przedłużyć. MPK zapowiada, że będzie poszukiwać zewnętrznych środków, które pozwoliłyby na pokrycie części kwoty potrzebnej do zamówienia.

– Zakup 60 nowych tramwajów pozwali na wycofanie z ruchu wszystkich wysokopodłogowych tramwajów. Jest to szczególnie istotne ze względu na osoby z ograniczoną mobilnością – podkreśla MPK.

Czekamy na nowe Lajkoniki

W latach 2020-2021 do Krakowa trafiło 50 nowych tramwajów Lajkonik. Z kolei w tym i przyszłym roku zostanie dostarczonych kolejnych 60 nowych wagonów – Lajkonik II.