MPK chce zakupić 18 nowych tramwajów za 360 mln zł

Krakowskie MPK przymierza się do ogłoszenia przetargu na dostawę 18 nowych, niskopodłogowych tramwajów. Pojazdy mają mieć minimum 39 metrów długości. Szacunkowa wartość zakupu to 360 mln złotych.   

Miejski przewoźnik w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej opublikował informację na temat możliwości ogłoszenia przetargu na nowe tramwaje dla Krakowa. MPK zastrzega, że pojazdy nie mogą być krótsze niż 39 metrów - to aż o 6 metrów więcej niż mierzą najnowsze Bombardiery NGT8 i o 13 metrów dłuższe od kilkunastoletnich Bombardierów NGT6. MPK Kraków informuje, że tramwaje mogą również liczyć aż 43 metry długości.

Pojazdy, które mają być dostarczone najpóźniej w 2015 roku, muszą pomieścić minimum 270 osób. Cały tramwaj ma posiadać klimatyzację oraz dwa biletomaty.

[AKTUALIZACJA]
MPK S.A. chce otrzymać na ten cel dofinansowanie z Unii Europejskiej, które miałoby zostać przyznane jeszcze w tym roku, tak aby, do 2015 można je było rozliczyć. - W dzienniku urzędowym Unii zamieściliśmy informację o zamiarze ogłoszenia przetargu, ponieważ bardzo nam na tym zależy, a że zostało niewiele czasu, musieliśmy to zrobić, aby poinformować ew. wykonawców tramwajów, że przymierzamy się do takiego zamówienia. Oni też potrzebują określoną ilość czasu, aby wykonać nowe składy dla Krakowa - mówi Marek Gancarczyk, rzecznik krakowskiego MPK.

W przeciągu kilku tygodni ma się okazać, czy miejskiemu przewoźnikowi uda się otrzymać dotację unijną. Jeśli tak, to do końca 2015 roku możemy spodziewać się kolejnych (po ostatnim zakupie Bombardierów NGT8) nowoczesnych tramwajów na naszych torowiskach.

fot. alstom.com

comments powered by Disqus