MPO: Wielka farma paneli słonecznych na terenie wysypiska odpadów

Barycz fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania chce na terenie dawnego składowiska odpadów w Baryczy wybudować farmę fotowoltaiczną. Prąd byłby wykorzystany do zasilania istniejących instalacji segregacji odpadów.

Miejska spółka planuje, że na obszarze 10 hektarów stanie 12 tysięcy paneli słonecznych. – Będziemy w stanie uzyskać więcej prądu i wykorzystać teren składowiska – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Piotr Odorczuk, rzecznik prasowy MPO.

Tłumaczy, że na nieczynnym, ale zrekultywowanym obszarze składowiska śmieci nie można niczego innego wybudować ani wykorzystać tego do celów rekreacyjnych. – To jedyny pomysł, który wydaje nam się, że jest dobry – dodaje.

Władze spółki nie mają jeszcze żadnych konkretów, ile cała instalacja mogłaby kosztować.  – My dopiero zaczynamy. Chcemy postawić panele słoneczne, ale nie wiemy jaki to będzie montaż finansowy. Zapewne poszukamy zewnętrznego dofinansowania – mówi Piotr Odorczuk.

Teraz spółka ma zająć się przygotowywaniem materiałów potrzebnych do uzyskania decyzji środowiskowych. Zdobywanie wstępnego pozwolenia może potrwać ok. roku. Budowa mogłaby się rozpocząć za ok. dwa lata.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice
comments powered by Disqus