Mroczne, ponadczasowe i liryczne. Songi Bertolta Brechta zabrzmią w Teatrze KTO [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Uczycie nas, jak suknie się podnosi” to nowy tytuł na afiszu Teatru KTO. Spektakl oparty jest w dużej mierze na tekstach Bertolta Brechta – niemieckiego pisarza i dramaturga. Premiera już 7 marca.

– Wyobraziłem sobie, co by się stało, gdyby postaci ze sztuki, biografii Brechta, popatrzyły z zaświatów na nasz dzisiejszy czas. Co by wtedy zobaczyły? I tak właśnie powstała inscenizacja „Uczycie nas, jak suknie się podnosi” – wyjaśnia Józef Opalski, reżyser spektaklu.

Wielki człowiek teatru

Przypominając twórczość Bertolta Brechta, twórcy przedstawienia pragną uczcić 125. rocznicę urodzin niemieckiego pisarza i dramaturga.

– Gdy przygotowywałem scenariusz z songów i wierszy Brechta, zdałem sobie sprawę, iż w większości są to teksty zupełnie w Polsce nieznane, które brzmią jak napisane dzisiaj. Naszym przedstawieniem chcemy opowiedzieć, o czym mówi Brecht, że świat się niestety nie zmienił, że wciąż są wojny, istnieje szczęśliwa i nieszczęśliwa miłość, a ludzie wciąż są prześladowani – opowiada Józef Opalski.

Songi niemieckiego pisarza, mroczne, pełne szaleństwa, lecz niepozbawione przewrotnego humoru i liryzmu, mimo upływu lat porywają swoją aktualnością. – To, co Brecht napisał sto lat temu, jest niesłychanie ożywcze i mądre – podkreśla reżyser sztuki.

Oglądając spektakl, publiczność będzie mogła zobaczyć na scenie żądzę, bunt i pragnienie. A to wszystko w wykonaniu aktorek i aktorów krakowskich scen oraz w towarzystwie muzyki na żywo.

– Nie mamy tutaj nadanych ról. Jesteśmy czterema kobietami, które przybywają z zaświatów, spotykają się i opowiadają swoje historie – tłumaczy aktorka Aleksandra Konior-Gapys. – Nie mamy imion, nie mamy konkretnych cech. To, co wydarza się na scenie, jest bardzo organiczne i zależne od pozostałych aktorów. Z pewnością daje to duże pole do popisu. Jest też korzystne dla spektaklu, bo każdy będzie po prostu inny – dodaje.

Muzyka na żywo

Spektakl powstał w głównej mierze na podstawie tekstów Bertolta Brechta, jednak nie brakuje w nim twórczości Rogera Fernaya oraz Waltera Mehringa. Jeśli chodzi o muzykę, dominują dzieła kompozytora Kurta Weilla.

– Muzyka w przedstawieniu „Uczycie nas, jak suknie się podnosi” jest bardzo różnorodna. Od żywiołowych marszów po bardzo liryczne ballady. Każda piosenka jest inna, zarówno aranżacyjnie, jak i charakterowo. Każda ma inny klimat. Chociaż utwory te są bardzo zróżnicowane, tworzą całość – mówi Aleksandra Konior-Gapys.

Dzieła niemieckich kompozytorów zaprezentują na żywo Agnieszka Bugla-Bylica (skrzypce), Jacek Bylica (piano), Grzegorz Frankowski (kontrabas) i Andrzej Włodarz (akordeon).

Premiera spektaklu „Uczycie nas, jak suknie się podnosi” już 7 marca w Teatrze KTO. Przedstawienie będzie można zobaczyć także w dniach 8, 9, 10 i 11 marca. Dodatkowo w Dzień Kobiet po spektaklu odbędzie się koncert najpiękniejszych utworów o miłości w wykonaniu portugalskiego artysty – Rui Pedro Pinto.