Muzea i galerie sztuki wznawiają działalność. Na początek: Wawel

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Od poniedziałku niektóre instytucje kultury wznawiają działalność. W Krakowie od poniedziałku można odwiedzić Wawel. Kolejne instytucje przygotowują się do ponownego otwarcia.

Od 4 maja muzea, galerie sztuki, archiwa, biblioteki czy księgarnie mogą wznowić działalność. Jednak ostateczną decyzję o ponownym otwarciu podejmuje dyrekcja instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym.

Z wizytą na Wawel

Zamek Królewski na Wawelu swoje podwoje dla zwiedzających otwiera już dziś.

– Chcąc zachować wszelkie wymogi bezpieczeństwa wynikające nadal z ograniczeń sanitarno-epidemiologicznych, w pierwszym etapie postanowiliśmy udostępnić zwiedzającym tereny wawelskiego wzgórza – informuje dyrekcja Zamku Królewskiego na Wawelu na Wawelu.

Dla odwiedzających będą dostępne dziedzińce zewnętrzny i arkadowy oraz ogrody renesansowe (wejście przez bramę przy kaponierze pod „Kurzą Stopką”, od strony ul. Kanoniczej).

W kolejnym etapie udostępniania zbiorów zostaną udostępnione ekspozycje stałe z dodatkowymi gabinetami: Holenderskim, Włoskim i Kolekcjonera.

Na początek Barbakan

W najblizszych dniach zostaną otwarte oddziały Muzeum Krakowa. Na początek udostępniony zostanie Barbakan i mury obronne, ponieważ znajdują się na wolnym powietrzu i można zorganizować jednokierunkowy ciąg zwiedzania.

– Do wszystkiego musimy się odpowiednio przygotować. Najważniejsza jest dla nas troska o zdrowie odwiedzających i pracowników muzeum, ale i ochrona muzealiów – zaznacza Krzysztof Haczewski, rzecznik prasowy Muzeum Krakowa.

Konkretne daty otwarcia poszczególnych oddziałów – w tym m.in. Fabryki Schindlera, Starej Synagogi czy Podziemi Rynku – muzeum poda w najbliższym czasie. Wiadomo już, że ze względów bezpieczeństwa ostatnia w kolejce będzie Wieża Ratuszowa i Thesaurus Cracoviensis.

Sukiennice czekają na otwarcie

Muzeum Narodowe w Krakowie również szykuje się do otwarcia swoich oddziałów. Instytucja jest na etapie pozyskiwania certyfikatów sanitarnych.

– Zaczniemy od Sukiennic, które planujemy otworzyć najpóźniej do połowy miesiąca – informuje MNK.

Następne w kolejce są Gmach Główny, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pawilon Józefa Czapskiego i Dom Józefa Mehoffera.

– Ostateczne terminy otwarcia każdego z miejsc uzależnione są od spełnienia wszystkich wymogów związanych z waszym i naszym bezpieczeństwem. Dajcie nam jeszcze trochę czasu, a nie będziecie żałować! – apeluje instytucja.

Nowy regulamin

Niebawem ponowne otwarcie planuje również MOCAK. Według wstępnych planów Muzeum Sztuki Współczesnej wznowi działalność we wtorek, 12 maja.

– Ze względu na konieczność porozumienia z inspektorem sanitarnym przed otwarciem instytucji planowany termin może ulec zmianie. Zwiedzających będzie obowiązywał nowy regulamin, dostosowany do zaleceń sanitarnych – zaznacza Kamila Biedrońska z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Kilka dni później, bo 19 maja, zostanie otwarty Bunkier Sztuki. Galeria Sztuki Współczesnej udostępni odwiedzającym nową wystawę prac Adama Rzepeckiego, której przedsmak jest już dostępny na stronie galerii.

comments powered by Disqus