Muzea w Małopolsce zapraszają do zwiedzania

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma", oddział Muzeum Narodowego w Krakowie fot. Pracownia Fotograficzna MNK/mat. prasowe

Maseczka ochronna, dezynfekcja rąk i utrzymywanie dystansu od innych zwiedzających. Na to musimy się przygotować, jeśli chcemy w najbliższym czasie odwiedzić muzea na terenie Małopolski.

 

„Odmrażanie” muzeów trwa. Na moment opuszczamy Kraków i udajemy się w krótką podróż po Małopolsce, aby sprawdzić, do których z nich można się już wybrać na zwiedzanie.

Królewskie ogrody

Zamek Pieskowa Skała ponownie otworzył dla zwiedzających dziedzińce i ogród włoski. Chociaż samego zamku zwiedzać jeszcze nie można, jest to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć piękne zamkowe ogrody.

Dostępne dla zwiedzających są dziedziniec zewnętrzny i arkadowy oraz ogród włoski (jest otwarty tylko przy sprzyjających warunkach pogodowych). W poniedziałek wstęp bezpłatny.

Limit zwiedzających

W sobotę ponownie została otwarta dla zwiedzających willa „Atma” w Zakopanem. Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie będzie czynny od wtorku do piątku w godz. 10.00–16.00, w soboty w godz. 10.00–17.00, a w niedziele w godz. 10.00–16.00.

– Codziennie od 13.00 do 13.30 będzie miała miejsce przerwa techniczna. Na wystawie będzie mogło przebywać maksymalnie 8 osób – informuje Katarzyna Bik, rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego w Krakowie.

Zwiedzanie na nowo

Swoje podwoje dla zwiedzających stopniowo otwiera również Muzeum Tatrzańskie. Pierwszą otwartą filią jest Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka.

Dyrekcja muzeum apeluje, aby przed zwiedzaniem zapoznać się z nowym, obowiązującym regulaminem. Chodzi m.in. o rezerwację godziny odwiedzin i ograniczoną liczbę zwiedzających.

O możliwości wejścia kolejnej osoby na wystawę informują pracownicy filii. Możliwe jest zwiedzanie w grupie składającej się maksymalnie z 3 osób (rodzina, osoby mieszkające wspólnie). Muzeum Kornela Makuszyńskiego czeka na odwiedzających od środy do niedzieli w godzinach od 9.00 do 16.00.

Co z pozostałymi oddziałami Muzeum Tatrzańskiego? Wkrótce instytucja poda konkretne terminy ich otwarcia.

– W następnej kolejności inne nasze muzea, poza tymi, które obecnie są zamknięte z powodu remontów. Te będą wznawiały swoją działalność – mamy nadzieję – bez opóźnień, zgodnie z wcześniejszym harmonogramem prac, niektóre z nich jeszcze w tym roku – zaznacza w oficjalnym komunikacie dyrekcja Muzeum Tatrzańskiego.

Tylko w maseczkach

Po przerwie związanej z pandemią działalność wznowił również Sądecki Park Etnograficzny. I tutaj obowiązuje nowy regulamin zwiedzania.

Oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu jest czynny od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.00). Wejście jest dostępne wyłącznie od strony ul. Długoszowskiego 83b. Zwiedzanie jest możliwe tylko w 5-osobowej grupie po wyznaczonych ścieżkach na planie parku i nie obejmuje wnętrz obiektów.

Każdy, kto odwiedza Sądecki Park Etnograficzny, musi mieć zakryte usta i nos i utrzymywać co najmniej 20-metrowy dystans od innych osób. W skansenie może przebywać maksymalnie 200 osób. Zamknięte do odwołania są nadal m.in. Miasteczko Galicyjskie, Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju czy Muzeum Pienińskie w Szlachtowej.

Czynny dla zwiedzających jest również Nadwiślański Park Etnograficzny (Zamek Lipowiec pozostaje nieczynny). Na terenie skansenu może przebywać maksymalnie 60 osób. Do końca maja każdy odwiedzający może liczyć na bilet ulgowy.

Od 11 maja w swoje progi zaprasza Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Muzeum udostępnia zwiedzającym wszystkie swoje obiekty. Oczywiście i tutaj obowiązuje zwiedzanie z zachowaniem reżimu sanitarnego. 19 maja zostanie otwarte Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu.

Czekając na otwarcie

Nadal zamknięte dla zwiedzających są m.in. Orawski Park Etnograficzny i Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Jak informuje dyrekcja muzeum, trwają prace nad nowym regulaminem zwiedzania, dlatego na otwarcie poszczególnych oddziałów trzeba będzie trochę poczekać.

Do 31 maja nie będzie czynna Kopalnia Soli „Wieliczka” (nieczynna jest również Tężnia Solankowa).

Szczegółowe informacje dotyczące regulaminu zwiedzania są dostępne na oficjalnych stronach muzeów.

comments powered by Disqus