Muzealne zakamarki po zmierzchu. Powraca Noc Muzeów

Noc Muzeów 2022 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Krakowskie muzea i galerie po raz kolejny otworzą swoje podwoje dla zwiedzających. Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się 19 maja pod hasłem „Rytmy czcionki”. Co w programie?

Od 19 lat w wybraną majową noc krakowskie muzea i galerie zapraszają do oglądania bogatych zbiorów, czasem w niedostępnych na co dzień miejscach, a także proponują specjalne oprowadzania i inicjatywy kulturalne. Nie inaczej będzie w tym roku. 19 maja to data, którą powinni zapisać w kalendarzu wszyscy miłośnicy nocnego zwiedzania.

W wydarzeniu weźmie udział ponad sześćdziesiąt instytucji, w tym nowe placówki takie jak Żydowskie Muzeum Galicja, Muzeum Kościuszkowskie, Muzeum Zabawek czy Muzeum Komiksu. Specjalne atrakcje zostały także przygotowane przez Narodowy Bank Polski – Oddział w Krakowie oraz Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie.

„Rytmy czcionki”

Hasło tegorocznej krakowskiej Nocy Muzeów nawiązuje do pierwszego druku na ziemiach polskich. Dokładnie 550 lat temu w krakowskim warsztacie bawarskiego drukarza Kaspra Straubego został wydrukowany astronomiczno-astrologiczny kalendarz ścienny – Almanach Cracoviense ad annum 1474. Wydarzenie to zapoczątkowało historię drukarstwa – „czarnej sztuki” w Polsce, wynosząc kulturę renesansu nad Wisłą na zupełnie nowy poziom.

– Takie wydarzenia, jak właśnie wynalezienie i upowszechnienie druku, są nie do przecenienia dla historii i rozwoju społeczeństwa. Tworząc ofertę kulturalną Krakowa i troszcząc się o wielowiekowe dziedzictwo naszego miasta, mamy na uwadze, że także kultura ma takie znaczenie. Twórcy, kreatorzy, artyści oraz ich dzieła – wszystko to kształtuje społeczeństwa, buduje tożsamość, skłania do refleksji i dyskusji, przekłada się na rozwój. Z tą świadomością wykorzystujemy różne możliwości i czasem nieoczywiste formuły do przybliżania krakowskiej kultury, promowania jej, zapraszania mieszkańców i gości do jej coraz lepszego poznawania, rozumienia, a także współtworzenia. Dlatego organizujemy takie przedsięwzięcia, jak znana i lubiana Noc Muzeów – podkreśla Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Noc Muzeów to okazja, by zajrzeć do niedostępnych na co dzień muzealnych zakamarków czy wziąć udział w atrakcjach takich jak pokazy, warsztaty, prelekcje, koncerty, pokazy filmowe czy oprowadzania z przewodnikiem.

Co ważne, muzea i galerie udostępniają swoje przestrzenie zwiedzającym bezpłatnie lub za przysłowiową złotówkę. W niektórych miejscach konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

Co w programie?

Inauguracja tegorocznej Nocy Muzeów odbędzie się w Zamku Królewskim na Wawelu. Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Nowy Skarbiec Koronny oraz „Wyspię” − instalację artystyczną Kingi Nowak inspirowaną twórczością Stanisława Wyspiańskiego.

Muzeum Krakowa zaprasza do wszystkich oddziałów. W jednym z nich, Pałacu Krzysztofory, zaprezentowane zostanie przedstawienie dla najmłodszych „Czy smoki na kaligrafii znają się, a może nie…”, które nawiązuje do motywu przewodniego 19. Nocy Muzeów. Podczas przygotowanego przez Teatr Otwarty widowiska w zawiłą sztukę zręcznego posługiwania się piórem wprowadzi widzów krewny Smoka Wawelskiego.

W Muzeum Czartoryskich będzie można zobaczyć wystawę „550. Rocznica urodzin Mikołaja Kopernika”, a także pokaz „Pięćdziesiąt lat po wynalezieniu druku. Dzieło drukarza królów Francji Antoine’a Verarda (1487–1512)”. Na dziedzińcu zaś odbędzie się pokaz tańców wczesnorenesansowych i tańców włoskich z końca XV wieku w wykonaniu Teatru Tańca Terpsychora.

Na prezentację najstarszych zabytków piśmiennictwa w Krakowie zaprasza Muzeum Archeologiczne. Zwiedzający będą mogli obejrzeć także słynny falsyfikat rzekomego pisma Słowian – kamienie mikorzyńskie, pokaz slajdów „Historia pisma” oraz posłuchać wykładów popularno-naukowych.

Z kolei na placu przed gmachem Muzeum Narodowego odbędzie się akcja „zaDRUKuj ciucha! – upcykling ubrań”. Fundacja Crush On Trash oraz Hand Made My Day zorganizują tu warsztaty, podczas których ubrania i inne tekstylia zyskają drugie życie.

Oglądanie panoramy Krakowa po zmroku, koncert Krakowskiej Młodej Filharmonii, a także wystawa stała „Kościuszko - bohater wciąż potrzebny” to oferta przygotowana przez Muzeum Kościuszkowskie. Natomiast Żydowskie Muzeum Galicja zaprasza na nabożeństwo, które rozpoczyna święty dzień judaizmu – Szabat, zwiedzanie wystawy stałej z przewodnikiem „Śladami Pamięci. Współczesne spojrzenie na żydowską przeszłość Polski” oraz warsztaty „Papier, kamień, nożyce”.

Koneserom fotografii Międzynarodowe Centrum Kultury proponuje nocne fotografowanie w kamienicy „Pod Kruki” − zwiedzanie z aparatem zabytkowych wnętrz MCK. W trakcie spaceru uczestnicy będą mieli okazję fotografować na co dzień niedostępne przestrzenie budynku i posłuchać opowieści o losach kamienicy.

Przystanek nad Wisłą

W przerwie między odwiedzaniem poszczególnych muzeów i galerii warto na chwilę zatrzymać się nad Wisłą przy ujściu Rudawy w „Przystani Muzeum”. Między drewnianymi łodziami zacumowanymi przy bulwarze będzie się można rozsiąść na leżakach i kocach, by posłuchać i pośpiewać wraz z flisakami.

Chętni mogą zabrać ze sobą instrumenty i dołączyć do muzyków na galarze Szwajcarka, który od tego roku jest własnością Muzeum Krakowa. Do odwiedzania zaprosi też dostępna na innym galarze pływającą biblioteka zaopatrzona w książki o tematyce wiślanej.

To tylko niektóre propozycje z bogatej oferty tegorocznej Nocy Muzeów. Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.krakowskienoce.pl.

LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.