Muzeum Auschwitz ponownie otwarte dla zwiedzających

Muzeum Auschwitz wznawia działałność fot. pixabay.com
1 lipca Muzeum Auschwitz wznowiło działalność. Przez ponad trzy miesiące było zamknięte z powodu pandemii koronawirusa.

Od środy można już zwiedzać tereny byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

– Czas pandemii pokazuje, że w każdej trudnej, kryzysowej sytuacji, wzrastają lęki, napięcia, niechęci i budzą się dawne upiory. Właśnie teraz potrzebujemy wszyscy mądrego wsłuchania się w ostrzeżenia z przeszłości, by przeżywane i prognozowane trudności ekonomiczne nie były zarzewiem kryzysu moralnego, kryzysu człowieczeństwa – mówi  Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz.

Tylko z Kartą Wstępu

Jak teraz będzie wyglądało zwiedzanie? Rezerwacji na zwiedzanie z edukatorem-przewodnikiem, jak i wejście indywidualne można dokonywać w serwisie online visit.auschwitz.org w dostępnych terminach (od 1 lipca do 30 września).

Na teren obu części byłego obozu – Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau – wejdziemy tylko na podstawie Karty Wstępu. Rezerwacji na każdy rodzaj zwiedzania można dokonywać wyłącznie przez internet.

Niezarezerwowane karty wstępu co prawda będą dostępne w muzeum dniu wizyty, ale muzeum nie gwarantuje odwiedzającym wejścia na teren byłego obozu.

Odpłatne bilety wstępu?

– Brak odwiedzających odczuliśmy bardzo mocno, także ze strony finansowej. Wiele programów i inwestycji musiało zostać odwołanych lub odłożonych na przyszłe lata. W przeszłości otrzymywaliśmy pytania, czy nie można by wprowadzić odpłatnych biletów wstępu, skoro zgromadzone w ten sposób fundusze pomagałyby w realizacji misji muzeum. Mimo aktualnej bardzo trudnej sytuacji, chcemy, by wejście w obszar Miejsca Pamięci pozostało darmowe, taki jest też sens polskiego ustawodawstwa w tej kwestii – zaznacza Cywiński.

Dla osób chcących wspierać muzeum, został wprowadzony system „pay what you want”.

– Każdy będzie mógł zadać sobie pytanie, czy chce wejść za darmo, czy może chce także wspomóc nas jakąś sumą. W ten sposób troska o naszą misję może stać się naszą wspólną sprawą – zaznacza Cywiński.

Maseczki, przyłbice, dystans

Zwiedzanie z edukatorem w tzw. turach dla odwiedzających indywidualnych będzie się odbywać w mniejszych niż dotychczas grupach, maksymalnie do 15 osób.

Zmniejszona będzie również liczba osób łącznie przebywających na terenie. Odwiedzający będą musieli zachować odpowiedni dystans od innych zwiedzających.

Na terenie byłego obowiązuje zasłanianie ust i nosa, a w kilku miejscach zostały umieszczone aparaty do bezdotykowej dezynfekcji rąk. Przed wejściem stanęła natomiast specjalna bramka dezynfekcyjna.

– Dla odwiedzających przygotowana została specjalna trasa zwiedzania, która minimalizuje liczbę miejsc, w której stykać się będą ze sobą odwiedzający Muzeum. Wewnątrz budynków należy poruszać się wyłącznie wytyczoną jednokierunkową trasą. Większa przestrzeń powstała dzięki usunięciu z wystawy wszystkich poziomych gablot, co umożliwia zachowanie bezpiecznego dystansu podczas zwiedzania – informuje wicedyrektor muzeum Andrzej Kacorzyk.

Przewodnicy muzeum muszą nosić podczas oprowadzania przyłbice ochronne.

– Odbiorniki oraz słuchawki wykorzystywane podczas zwiedzania spełniają wszystkie wymogi sanitarne. Oczywiście odwiedzający mogą korzystać także ze swoich słuchawek, które muszą pasować do portu minijack – dodaje Kacorzyk.

Zmianie ulegają także godziny otwarcia muzeum. Miejsce Pamięci zwiedzać będzie można od godziny 9.00. Od lipca do września do godziny 16.00 zwiedzanie odbywać się będzie wyłącznie z przewodnikiem.

comments powered by Disqus