Muzeum Czartoryskich z prestiżową nagrodą

Muzeum Czartoryskich otwarto 19 grudnia 2019 roku fot. Julia Ślósarczyk/ LoveKraków.pl
Nagrody Property Design rozdane. Wśród nagrodzonych znalazło się Muzeum Książąt Czartoryskich.

Otwarty ponownie po prawie dziesięciu latach w grudniu 2019 oddział Muzeum Narodowego otrzymał nagrodę w kategorii „Design wnętrze – obiekty publiczne”.

Zwycięzców poznaliśmy podczas czwartkowej gali w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas 4 Design Days 2020.

– Dziękujemy za wyróżnienie. Muzeum zostało otwarte w nowej, wspaniałej formie. Dziękujemy zespołowi projektantów. Zapraszam do Krakowa do odwiedzenia Muzeum Książąt Czartoryskich – powiedział podczas odbioru nagrody Tomasz Ostrowski, zastępca dyrektora ds. strategii i komunikacji.

Za projekt ekspozycji w Muzeum Czartoryskich firma Art Fm. Mieczysław Bielawski, dyrektor kreatywny firmy podkreślał, że „to było wielkie wyzwanie”.

Świątynia sztuki

Muzeum Czartoryskich dla zwiedzających zostało udostępnione 20 grudnia 2019 roku. Do połowy stycznia instytucję odwiedziło 13 tys. osób.

Na dwóch piętrach pałacu u zbiegu ulic Pijarskiej i św. Jana znajduje się 26 sal ekspozycyjnych, w których znajdują się dzieła sztuki i narodowe pamiątki, m.in. akt hołdu pruskiego czy kroniki Jana Długosza.

Łącznie, w przestrzeniach pałacu jest prezentowanych prawie 3 tys. eksponatów, w tym „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci czy „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta.

Wyniki konkursu na projekt nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz Muzeum Narodowe w Krakowie konkurs ogłosiło w sierpniu 2017 roku.

– Dyskretnie dopełniliśmy zabytkowe wnętrza, podkreślając te najbardziej cenne. Oparliśmy się na kodzie trzech kolorów – bieli, czerni i mosiądzu złotawego – mówił podczas konferencji prasowej Maksymilian Majoch, szef zespołu projektowego Art. Fm.

Lady is back!

Słynna „Dama z gronostajem” jest prezentowana na drugim piętrze Pałacu Czartoryskich. Dzieło Leonarda znajduje się w specjalnej, prawie 70-centymetrowej głębokości gablocie w samym centrum sali ekspozycyjnej.

Property Design Awards 2020 zostały przyznane w dziesięciu kategoriach. Zwycięzcy zostali wybrani po podliczeniu głosów jury i czytelników portalu PropertyDesign.pl.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus