Muzeum Narodowe idzie na zakupy i uzupełnia kolekcję sztuki XX i XXI wieku

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Sasnal, Libera, Natalia LL, Robakowski, Rajkowska, Jabłońska, Sawicka. To właśnie dzieła tych twórców zasiliły kolekcję Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Nowe nabytki można oglądać w Gmachu Głównym od 12 kwietnia. Łącznie do muzealnej kolekcji trafiło ponad 40 obrazów, a w przestrzeni wystawy „Sytuacja się zmieniła” możemy zobaczyć ponad 20 z nich. Wszystkie mają trafić na stałą ekspozycję nowej Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku, której otwarcie jest planowane na czerwiec 2020 roku.

Póki co, oprócz dotychczas prezentowanych w galerii dzieł, można zobaczyć prace m.in. Wilhelma Sasnala, Zbigniewa Libery, Natalii Lach-Lachowicz, Joanny Rajkowskiej czy Stanisława Dróżdża.

Trudny wybór

Jak tłumaczy Magdalena Czubińska, kurator galerii, muzeum każdego roku udaje się zakupić do kolekcji jedną pracę. Tym razem wybór padł na Wilhelma Sasnala.

– Nie jesteśmy instytucją, która może sobie pozwolić na ryzyko błędu. Dlatego też wybieramy dzieło artysty, które pojawia się w artykułach naukowych, ma swoją literaturę. Dzięki temu obrazujemy pewien trend w sztuce – wyjaśnia zasady wyboru dzieła Magdalena Czubińska.

Jeśli chodzi o resztę nowych nabytków to są one depozytami. Po otwarciu Galeria Sztuki Polskiej XX i XXI wieku ma stanowić panoramę wszystkich ważnych zjawisk artystycznych.

– Galeria istnieje w Muzeum Narodowym od końca XIX wieku. Każde kolejne pokolenie powinno złożyć się na wysiłek dołożenia obiektów, prac, które mówią o nich samych. My również to robimy, pozyskując nowe zakupy, depozyty, aby dać świadectwo epoce lat 90. i początkowi XXI wieku – zaznacza Czubińska.

Wystawę „Sytuacja się zmieniła” w obecnym ułożeniu można oglądać do 29 września 2019 roku. Następnie wraz z planowaną ekspozycją „Posłowie. Stanisław Wyspiański” zostaną zdemontowane. Po tym planowane jest rozpoczęcie prac związanych z utworzeniem Galerii. Jak informuje Czubińska, istnieje już scenariusz wystawy stałej. Rozpoczęcie prac zależy od pozyskania środków finansowych.

 

 

comments powered by Disqus