Muzeum Narodowe świętuje 140. urodziny. Z tej okazji zwiedzanie gmachu za 5 zł

Gmach Główny MNK fot. JG
Muzeum Narodowe w Krakowie świętuje 140-lecie istnienia. Z tej okazji Gmach Główny będzie można zwiedzić za 5 zł już w ten weekend.

Na odwiedzających czekają przede wszystkim trwające już wystawy: „Wajda”, „Czarno na białym”, „Wyspiański. Posłowie” czy „Sytuacja się zmieniła” oraz stałe ekspozycje.

– Aby zwiedzić wszystkie wystawy, wystarczy kupić jednodniowy bilet za 5 zł – informuje Marta Bosak z Muzeum Narodowego w Krakowie.

W programie znalazły się również spotkania z kustoszami Alicją Kilijańską (w sobotę o godz. 12.00) i Piotrem Wilkoszem (w sobotę o 10.30), oprowadzanie po wystawie „Wajda” (niedziela 12.00) i otwarte warsztaty z cyklu „Złóż życzenia muzeum” (niedziela, w godz. 11.00–15.00).

W gmachu odbędzie się również pokaz filmu „Jak zakłócić dzień kustosza. Poradnik”, zrealizowany przez uczestników projektu Mała Ambasada Muzealna. Początek seansu o 11.30 w sali audiowizualnej. Wstęp wolny.

Święto w Domu Mehoffera

Od piątku do niedzieli sporo będzie się również działo w Domu Mehoffera. Swoje podwoje dla zwiedzających od piątku do niedzieli otworzy nie tylko oddział MNK, ale i ogród. To z okazji Święta Ogrodów i Dnia Ulicy Krupniczej.

W sobotę podczas Święta Ogrodów odbędą się m.in. plenerowe warsztaty kulinarne dla dzieci z rodzicami, które poprowadzi Artur Nowak, szef kuchni MehoCafe i Dynia RestoBar. Liczba miejsc ograniczona, dlatego obowiązują zapisy (rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744).

O godz. 14.00 Dom i ogród Józefa Mehoffera będzie można zwiedzić z przewodnikiem. W niedzielę przygotowano koncert młodych instrumentalistów z Konserwatorium im. Witolda Lutosławskiego. Początek o godz. 16.00, wstęp wolny.

W niedzielę, podczas Święta Ulicy Krupniczej, przez cały dzień siedzibę artysty i jego rodziny można zwiedzać bezpłatnie. Oprócz tego zaplanowano m.in. występ zespołu Małe Słowianki (godz. 12.00), plener malarski (godz. 15.00–17.00) oraz wspólne czytanie i słuchanie bajek (godz. 15.00–17.00).

Z wizytą w Kamienicy Szołayskich

Warto również zaplanować wizytę w Kamienicy Szołayskich. W niedzielę o 18.00 rozpocznie się spektakl „Seans w Kamienicy Szołayskich” w reż. Mai Luxenberg, podczas którego aktorzy wcielą się w postacie krakowskiej Miss Marple, jej znajomej Beringerowej i młodego pomocnika w śledztwach i wyprawach w zakazane miejsca – Tadeuszka Żeleńskiego.

Wcześniej, bo o godz. 16.00, odbędzie się spotkanie z Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim. Bilety na spektakl kosztują 30 zł, wstęp na spotkanie – wolny.

comments powered by Disqus