Muzyczna podróż do świata filmu. Rozpoczął się Festiwal Muzyki Filmowej

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Najpiękniejsze filmowe motywy muzyczne i dzieła wybitnych kompozytorów zaczarują Kraków. Wszystko za sprawą Festiwalu Muzyki Filmowej. Koncertom na żywo towarzyszyć będą wizualizacje.

Rozpoczęło się jedno z najbardziej cenionych wydarzeń w świecie muzyki filmowej. Tegorocznej edycji przyświeca hasło „Out of Space”, nawiązujące do odkrywania innych światów i przestrzeni.

– Koncepcja wzięła się stąd, że w czasach sztucznej inteligencji, robotyzacji, natłoku nowych zdarzeń, także wojny, szukamy cały czas nowych opowieści na przyszłość. Fikcja filmowa umożliwia nam sprawdzanie możliwych scenariuszy, których poszukujemy odnośnie naszej przyszłości, a muzyka filmowa pomaga zanurzyć się w tych podróżach. „Out of space” oznacza to wszystko, co przenosi nas w inne przestrzenie i odpowiada na tęsknotę do odkrywania nowych, zupełnie jeszcze nieznanych światów. W tym roku będziemy więc starali się przekraczać granice takich formatów i eksperymentować po to, żeby prowokować, ale też utrzymać tradycję, która jest główną tradycją FMF. Będziemy chcieli wzbudzać emocje, poruszając ważne tematy – mówi Carolina Pietyra, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Magia muzyki filmowej

Festiwal Muzyki Filmowej potrwa do 30 maja, a publiczność będzie mogła usłyszeć utwory z takich filmów jak „Avatar: Istota wody”, „Solaris”, „Arrival” czy „E.T.”. Nie zabraknie też oscarowych dzieł Hansa Zimmera, Jana A.P. Kaczmarka czy Stevena Price’a.

– Program jest jak zawsze zachłanny, jak zawsze niedający się zamknąć w jednej szufladce, bo jest muzyka symfoniczna, jazzowa, elementy muzyki popularnej, kameralnej, mamy metaverse i muzykę przestrzenną oraz instalacje dźwiękowe. Staramy się nieustannie przemierzać nowe przestrzenie muzyczne – podkreśla Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury i dyrektor artystyczny FMF.

Oscarowa muzyka z „Marzyciela”

Festiwal Muzyki Filmowej zainauguruje koncert „Kaczmarek2Cinema”, który odbędzie się dziś wieczorem (25 maja) w ICE Kraków. To gest uznania dla jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów Jana A.P. Kaczmarka.

– Cieszę się, że na tym festiwalu możemy niezmiernie składać hołd wielkim postaciom muzyki filmowej – podkreśla Robert Piaskowski.

Z okazji 70. urodzin artysty publiczność będzie mogła zapoznać się z jego twórczością. Podczas koncertu zabrzmią utwory z takich filmów jak „Marzyciel”, „Niewierna”, „Quo vadis”, „Mój przyjaciel Hachiko” czy „Anna Karenina”. Nie zabraknie też dzieł z form oratoryjnych i operowych kompozytora, w tym fragmenty „Kantaty o szczęściu”, „Rapsodii Śląskiej” czy „Emigry – Symfonii bez końca”. Twórczość kompozytora przybliży także wystawa „Jan A.P. Marzyciel” organizowana wspólnie z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Pierwsza część koncertu to z kolei ciekawe utwory z najnowszych polskich produkcji. Wydarzenie będzie unikalnym połączeniem specjalnie przygotowanych aranżacji z innowacyjną technologicznie oprawą, a wśród gości znajdzie się Aleksandra Twardowska-Kaczmarek – żona wybitnego kompozytora.

Podczas koncertów Polska Fundacja Muzyczna prowadzić będzie zbiórkę na koszty leczenia i rehabilitacji Jana A.P. Kaczmarka, który zmaga się z MSA, czyli zanikiem wieloukładowym.

Eksperyment w Łaźni Nowej

W piątek w Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się koncert Echoes of Space, adresowany do wszystkich fanów muzyki elektronicznej i osób zainteresowanych nowymi technologiami. Artyści zaproszeni do tego projektu stworzyli swój własny język, zacierając granice między muzyką symfoniczną, ambientem i elektropopem.

– W tym roku czeka nas duży eksperyment w Łaźni Nowej. Właściwie dźwiękowa instalacja z muzyką Simona Franglena, ale też koncert, którego nie wiemy, jaki kształt będzie ostateczny. Pojawi się kilkadziesiąt głośników Yamahy, ciekawa struktura przestrzenna, architektura dźwięku. Zabrzmi „Everything Will Change” – taki postdystopijny, postutopijny, postapokaliptyczny obraz świata pozbawionego zwierząt, a zarazem instalacja Simona Franglena „Sunrise” – utwór inspirowany Szanghajem, który został stworzony dla położonej najwyżej na świecie galerii sztuki, zarejestrowany z udziałem czterech orkiestr, chóru i solistów – opowiada dyrektor artystyczny FMF.

Pozaziemska przygoda

Centralnym punktem Festiwalu Muzyki Filmowej będzie Space Gala. W sobotę o godz. 19:00 w ICE Kraków orkiestra Akademii Beethovenowskiej wykona motywy z filmów „Avatar: Istota wody”, „Solaris”, „Grawitacja” czy „Nowy początek”. W programie znajdzie się też muzyka jednej z najciekawszych kompozytorek brytyjskich – Nainity Desai, pochodząca z filmu „14 szczytów: Nie ma rzeczy niemożliwych”.

Na niedzielę organizatorzy zaplanowali projekcję filmu „E.T.” z muzyką na żywo. Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, dla najmłodszych może być to odkrycie jednej z najpiękniejszych historii filmowych, z kolei dla starszych – sentymentalna podróż do kosmicznych lat 80. Dzieło Stevena Spielberga urzekło widzów na całym świecie, a jego niezaprzeczalnym atutem jest nagrodzona Oscarem ścieżka dźwiękowa jednego z najwybitniejszych kompozytorów – Johna Williamsa.

Patrick Doyle i Hans Zimmer

W poniedziałek miłośnicy muzyki symfonicznej będą mogli wybrać się do gmachu NOSPR w Katowicach, gdzie zaprezentowana zostanie twórczość Patricka Doyle’a. Widzowie pokochali go za muzykę do takich filmów jak „Dziennik Bridget Jones”, „Donnie Brasco” czy „Harry Potter i Czara Ognia”.

Zwieńczeniem Festiwalu Muzyki Filmowej będzie koncert „Hans Zimmer Live – Europe Tour” w Tauron Arenie Kraków. 30 maja zdobywca dwóch Oscarów, trzech Złotych Globów i czterech statuetek Grammy zawita do stolicy Małopolski, by zaprezentować publiczności dwanaście nowo zaaranżowanych suit koncertowych, wśród których znajdą się m.in. utwory z filmów „Gladiator”, „Piraci z Karaibów”, „Batman”, „Król Lew”, „Interstellar” oraz „Diuna”.

Szczegółowy program 16. Festiwalu Muzyki Filmowej dostępny TUTAJ.