Na kolejnych ulicach rowerzyści pojadą pod prąd

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na dwunastu nowych odcinkach ulic rowerzyści mają wkrótce skorzystać z nowych kontrapasów. Nie jest wykluczone, że zmiany zostaną wprowadzone jeszcze przed Światowymi Dniami Młodzieży, kiedy ruch rowerowy z pewnością będzie zwiększony. Od początku roku takie rozwiązanie pojawiło się już w 24 miejscach.

Odpowiedzialny za sprawy rowerowe zespół w ZIKiT przygotował 12 propozycji nowych kontrapasów. Mają się one pojawić na odcinkach takich ulic jak: Zapolskiej, Chełmońskiego, Motyla, Chopina, Racławicka, Nowowiejska, Chocimska, Bema, Cieszyńska, Sienkiewicza, Zamoyskiego i Pomorska. Wcześniej jednak te propozycje muszą przejść wewnętrzną procedurę wewnątrz miejskiej jednostki.

Oficer rowerowy w ZIKiT nie precyzuje na razie, kiedy zmiany mogą zostać wprowadzone w życie. Nie jest jednak wykluczone, że przynajmniej część z nich uda się zrealizować przed Światowymi Dniami Młodzieży. Można się wtedy spodziewać zwiększonego ruchu rowerowego, ponieważ poruszanie się po mieście samochodem będzie znacząco utrudnione.

Alternatywa dla Alei

Jak mówi Wójcik, część z tych propozycji to realizacja założonego już od kilku lat planu utworzenia „Alei dwóch kółek”. – Została ona wpisana do „Kontraktu 100 rozwiązań”. Zakłada utworzenie ciągu równoległego do Alej Trzech Wieszczów – tłumaczy. Teraz jego realizacja jest łatwiejsza, ponieważ zmieniły się przepisy dotyczące oznakowania. – Nawet jeśli nie ma wystarczającej szerokości do wyznaczenia kontrapasa, to wystarczy, że jest tam ograniczenie prędkości do 30 km/h i my wtedy możemy to rozwiązać tzw. kontraruchem. Ustawiamy oznakowanie pionowe i malujemy tzw. „sierżanty”, dla poinformowania kierowców, żeby spodziewali się tu rowerzysty legalnie jadącego pod prąd – mówi Marcin Wójcik.

To już kolejne miejsca w Krakowie z dopuszczonym ruchem pod prąd. Od początku roku takie rozwiązanie wprowadzono na następujących ulicach:

ul. Mała

ul. Pijarska

ul. Wincentego Pola

ul. Litewska

ul. Wójtowska

ul. Kijanki

ul. Merkuriusza Polskiego

ul. Długa

ul. św. Jacka

Rynek Dębnicki

ul. Zagrody

ul. Rolna

ul. Otwinowskiego

ul. Cieplińskiego

ul. Na Wiankach

ul. Bandurskiego

ul. Norwida

ul. Rusałek

ul. Lesista

ul. Lotnicza

ul. Kryniczna

ul. Nabrzeżna

ul. Narzymskiego

ul. Zarudawie

News will be here