Nabór filmów na jubileuszowy 60. Krakowski Festiwal Filmowy zakończony

KFF fot. KFF

15 lutego minął ostateczny termin nadsyłania filmów na jubileuszowy 60. Krakowski Festiwal Filmowy.

Przed selekcjonerami proces wyboru tych najlepszych, zarówno spośród 2500 zgłoszonych tytułów, jak i tych, które udało się zaprosić do Krakowa wprost z prestiżowych festiwali filmowych na świecie.

Zespół selekcjonerów, w skład którego wchodzi około 20 krytyków, teoretyków filmu oraz filmowych twórców, do połowy kwietnia wybierze tytuły, które zostaną zaprezentowane w czterech równorzędnych konkursach - trzech międzynarodowych: dokumentalnym, krótkometrażowym, dokumentów muzycznych DocFilmMusic oraz w konkursie polskim. Fascynujące opowieści z całego świata trafią też do filmowych sekcji specjalnych.

Połowa z nadesłanych ze świata filmów to krótkometrażowe fabuły. Ten trend utrzymuje się od lat. Podobnie jak w ubiegłym roku, zgłoszono ich prawie 1300.

Jak podkreśla Dagmara Romanowska, kuratorka sekcji fabularnej, w tym roku przeważaj głównie portrety rodziny i jednostek, a także dotyczące dojrzewania i ostatnich lat życia.

Nie mniej pracy czeka selekcjonerów filmów dokumentalnych, przed którymi do obejrzenia  prawie 1000 propozycji. – Filmy, które do nas przychodzą z daleka i bliska: z Wenezueli, Iranu czy Rosji , pokazują przede wszystkim, jak bardzo skurczył się nasz świat – zauważa Anita Piotrowska, kuratorka sekcji dokumentalnej.

Spośród wszystkich zgłoszonych filmów prawie 300 to filmy polskie lub koprodukcje. Pozostałe tytuły, jak co roku napłynęły do Krakowa z całego świata. Najwięcej z Francji i Niemiec (po 244), Hiszpanii (170) oraz Włoch (107). W czołówce zestawienia znalazły się też m.in. Wielka Brytania i Iran. Jak zwykle nie zabrakło zgłoszeń z odległych zakątków globu m.in. z Azerbejdżanu, Bangladeszu, Burkina Faso, Kongo, Gwatemali, Mongolii, Mozambiku, Nepalu, czy Filipin.

 

comments powered by Disqus