Nagroda Conrada. „Bestiariusz nowohucki” najlepszym literackim debiutem 2020 roku

Elżbieta Łapczyńska fot. mat.prasowe KBF

Elżbieta Łapczyńska, autorka wydanego przez Biuro Literackie „Bestiariusza nowohuckiego”, została laureatką Nagrody Conrada. Pisarka zdobyła wyróżnienie dzięki głosom czytelników i decyzji kapituły.

Zwyciężczyni odebrała statuetkę podczas gali, która odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Elżbieta Łapczyńska otrzyma nagrodę finansową w wysokości 30 tysięcy złotych. Wyróżniona książka będzie promowana na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Nagroda Conrada została przyznana po raz siódmy. Wyróżnienie ma na celu wspieranie młodych autorów, jak i zachęcanie wydawnictw do publikowania książek twórców rozpoczynających swoją karierę literacką. Do nagrody swoich pisarzy zgłaszają wydawcy.

Elżbieta Łapczyńska, laureatka tegorocznej nagrody, z wykształcenia jest filozofką. Dotychczas była związana z teatrem i zajmowała się literaturą dziecięcą: pisała dramaty, reżyserowała, tworzyła komiksy i książki dla najmłodszych. Jest półfinalistką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i finalistką konkursu dla młodych reżyserów i reżyserek Papaya Young Directors. Ukończyła dwa programy wsparcia debiutantów („Debiuty prozą” w ramach Stacji Literatura oraz Kurs Kreatywnego Pisania KMLU). Od urodzenia mieszka i tworzy w Nowej Hucie.

„Narracje kobiece rosną w siłę”

–  Niezmiennie cieszy nas, że możemy mieć swój udział w promocji literackich debiutów – mówi Izabela Błaszczyk dyrektorka KBF. Liczba zgłaszanych co roku książek pokazuje, że rynek wydawniczy coraz bardziej otwiera się na nowych twórców. Urszula Chwalba, dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada, członkini kapituły nagrody, dodaje:  KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, docenia i wspiera debiutantów. Cieszę się, że tegoroczna Nagroda Conrada powędrowała po raz kolejny do kobiety. Pokazuje to, że narracje kobiece rosną w siłę i zyskują uznanie polskich czytelników i czytelniczek. Chciałabym również podkreślić, że wszystkie nominowane tytuły to literatura najwyższej próby, a o ich autorach i autorkach usłyszymy z pewnością jeszcze nie raz.

Nominacje za najlepszy debiut prozatorski 2020 otrzymali” Maciej Bobula za książkę „Szalejów” (wydawnictwo j), Igor Jarek za „Halny” (wydawnictwo Nisza), Mira Marcinów za powieść „Bezmatek” (Wydawnictwo Czarne) oraz Maciej Topolski za „Niż” (Korporacja Ha!art) i Elżbieta Łapczyńska za „Bestiariusz nowohucki” (Biuro Literackie).

Nominowanych twórców, których zgłaszały wydawnictwa, wybrała kapituła w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król, Michał Nogaś oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz).