Nagrody LoveKraków.pl rozdane. Zwycięzców wybrali krakowianie

21 września w CKF 13 rozdaliśmy tegoroczne Nagrody LoveKraków.pl. Zwycięzców wybrali w głosowaniu nasi Czytelnicy: oddanych zostało łącznie ponad 500 tysięcy głosów.

To była już trzecia edycja Nagród LoveKraków.pl, ale pierwsza, w której to Czytelnicy zarówno zgłaszali kandydatury, jak i wybierali zwycięzców w głosowaniu. Osób, które zagłosowały w przynajmniej jednej kategorii, było aż 98 tysięcy, co przełożyło się łącznie na ponad 500 tysięcy głosów.

Krakowianką roku została Anna Dymna. Wybitna aktorka od lat angażuje się w działalność społeczną. Założyła fundację  „Mimo Wszystko”, która od 20-lat angażuje się w działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami. To dzięki niej na Rynku Głównym odbywa się ujmujący „Festiwal Zaczarowanej Piosenki”.

Nagroda w kategorii Biznesowe odkrycie powędrowała do Columbus Energy. Firmy, która jest liderem w branży fotowoltaicznej, jedną z niewielu krakowskich spółek notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Za Działania Przyjazne Środowisku doceniliście Akcję Ratunkową dla Krakowa, grupę mieszkańców zaangażowanych w sprawy miasta. Regularnie interweniują w sprawach, w których dobro krakowskiej przyrody może być zagrożone.

Centrum Kultury Podgórza zwyciężyło w kategorii Kultura. Miejska instytucja kultury oferuje szeroką gamę zajęć i warsztatów dla mieszkańców w każdym wieku. Do flagowych wydarzeń CKP należą m.in. Tradycyjne Święto Rękawki na kopcu Krakusa czy Podgórskie Letnie Koncerty. Od niedawna instytucja prowadzi podcast #PodgórzewKulturze. Na szczególną uwagę zasługuje Fort Borek, którego otwarcie rozwinęło strefę kulturalną w tej części Krakowa.

Park Szymborskiej wygrał w kategorii Przestrzeń i Architektura. Ta realizacja jest dowodem na to, że dzięki zaangażowaniu mieszkańców przestrzeń miasta może przejść gruntowną zmianę - od szutrowego parkingu do pełnego zieleni miejsca odpoczynku.

Tytuł Przyjaciela Młodych Krakowian przyznaliście Annie Kosibowicz - „Kraków z dzieckiem”, która na swojej stronie i w mediach społecznościowych prezentuje stolicę Małopolski jako miejsce przyjazne dla najmłodszych. Jej subiektywny przewodnik po mieście to wręcz niezbędnik dla krakowskich rodziców.

Wiceprezydent Andrzej Kulig otrzymał najwięcej głosów w głosowaniu na Samorządowca Krakowa. Jako jeden z nielicznych zwraca uwagę na problemy peryferyjnych dzielnic – godzinami potrafi rozmawiać z mieszkańcami, nie tylko podczas konsultacji społecznych, ale również w swoim gabinecie. Mocno zaangażowany w sprawy odwodnienia miasta czy budowy chodników, ale też reformator miejskiej polityki społecznej. Mówi to, co myśli, bez politycznej poprawności.

W kategorii Sport bezkonkurencyjny okazał się Jakub Błaszczykowski. Znakomity piłkarz w 2023 roku zakończył piłkarską karierę w reprezentacji i Wiśle Kraków.

Krakowskie Noce, jako unikatowa formuła zachęcająca mieszkańców do kontaktu z kulturą, zasłużyły na tytuł Wydarzenia Roku. To właśnie w ramach cyklu Krakowskie Noce organizowane są m.in. Noc Muzeów, Noc Jazzu, Noc Kin Studyjnych czy Noc Cracovia Sacra.

Za Zaangażowanie Społeczne nagrodę otrzymała Inicjatywa Tramwaj na Mistrzejowice. Mieszkańcy wykonali oddolnie bardzo profesjonalny audyt inwestycji. Zwrócili uwagę na zbędną rozbudowę układu drogowego i wycinkę drzew.

Dziękujemy!

Serdecznie dziękujemy wszystkim Czytelnikom za zaangażowanie i za każdy oddany głos. Jeszcze raz gratulujemy nagrodzonym, ale też wszystkim nominowanym. Ich długa lista pokazuje, że nie brakuje osób i instytucji, które swoim zaangażowaniem zmieniają Kraków na lepsze.

Szczególne podziękowania należą się naszym Partnerom, bez których organizacja gali nie byłaby możliwa: Centrum Konferencyjnemu Fabryczna 13, Galerii Kazimierz, Westa Investments, Angel Poland Group, Volvo Wadowscy, Kraków Airport, Szpital Ujastek, Boss Cleaning, Krakowskiemu Holdingowi Komunalnemu, Delikatesom Kocyk, Termom Krakowskim.