Najpierw Cannes, teraz Kraków. Rozpoczął się Krakowski Festiwal Filmowy

fot. Kamila Szatan/Krakowski Festiwal Filmowy (mat.prasowe)
W niedzielę podczas uroczystej gali w Kijów.Centrum zainaugurowano 59. Krakowski Festiwal Filmowy. Wydarzenie otworzył film „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego.

W ciągu nadchodzących dni widzowie będą mieli okazję obejrzeć w 4 konkursach i 11 sekcjach pozakonkursowych prawie 250 filmów z Polski i z całego świata, w większości pokazywanych w naszym kraju po raz pierwszy.

– Wczoraj Cannes, dzisiaj Kraków. Wczoraj podczas wręczenia nagród w Cannes mniej znani twórcy wygrali z mistrzami kina. Czy tak też będzie na Krakowskim Festiwalu Filmowym? –powiedział podczas otwarcia festiwalu Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Konkursowe filmy oceniać będzie międzynarodowe Jury, których członkowie zaprezentowali zostali podczas ceremonii. Wśród nich m.in. Talal Derki, Brett Morgen, Jacek Petrycki, Marta Prus, Weronika Bilska, Tomasz Raczek czy Xawery Żuławski.

Kraków żyje filmem

– Kraków żyje filmem i nie daje o sobie zapomnieć na wielkim ekranie. Stolica Małopolski jest miejscem, gdzie nie tylko żyli i tworzyli wybitni twórcy kina, ale w którym cały czas powstają nowe filmy, dokumenty i seriale – powiedział podczas gali Robert Piaskowski, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury.

Film „Wiatr. Thriller dokumentalny” publiczność przyjęła brawami. Tuż przed jego pokazem miała miejsce prezentacja twórców i bohaterów filmu.

Na scenie pojawił się reżyser filmu Michał Bielawski, producent Maciej Kubicki, kierowniczka produkcji Anna Wereda, autor zdjęć Bartłomiej Solik, odpowiedzialny za montaż Hubert Pusek oraz bohaterka Ewa Kondera-Wołek.

Krakowska publiczność będzie miała okazję obejrzeć film 29 maja o 11:00 oraz 30 maja o 16.00 w Kinie Pod Baranami, gdzie odbędzie się również spotkanie z twórcami filmu i bohaterami.

comments powered by Disqus