Nauka fajna i ciekawa? A jednak! Przed nami Copernicus Festival 2023

Od 23 do 28 maja potrwa Copernicus Festival 2023. Tegorocznej edycji wydarzenia przyświeca hasło: „Kosmos!”.

O szczegółach w rozmowie z portalem LoveKraków.pl mówiła Diana Sałacka z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ, rzecznik prasowy Copernicus Festival.

– W tej edycji będziemy rozmawiać na temat kosmosu. Zawsze staramy się podczas Copernicus Festival pokazać jaki jest wpływ nauki na kulturę i kultury na naukę. Uważamy, że te dwie dziedziny mają bardzo dużo ze sobą wspólnego. (…) Nie ma tu lepszego przykładu niż kosmos, Wszechświat czy astronomia, która inspiruje wielu ludzi z obszaru kultury – przyznaje.

Życie w kosmosie. Istnieje naprawdę?

Wartym uwagi jest wykład Davida Grinspoona. To popularyzator nauki, który zajmuje się szukaniem życia w kosmosie. – Czy jesteśmy w stanie zmierzyć życie, które gdzieś istnieje w kosmosie? Większość naukowców twierdzi jednak, że to życie jest. Nie możemy być unikatowym ewenementem – mówi Diana Sałecka.

Na jakich planetach, czy w określonej ich atmosferze, czy gdzieś pośród naszego wszechświata takie życie istnieje? Na te i inne pytania będzie można poszukać odpowiedzi wraz z astrobiologiem.

Psychologiczne aspekty

Jak się okazuje, to nie jedyne pytania, z którymi będą mierzyć się uczestnicy tegorocznego festiwalu. – Czy nasz aparat poznawczy gotowy jest na to, by zauważyć życie pozaziemskie, żeby mierzyć się z takimi tematami jak granice kosmosu? Gościem tego panelu będzie Arie W. Kruglanski, który zajmuje się tym, jak bardzo są uporządkowane nasze poglądy dotyczące rzeczywistości. (…) Psycholog bada poczucie niepewności, o tym będzie opowiadał podczas wydarzenia – dodaje Sałacka.

Kłania się… neurobiologia

Jak przekazuje rzecznik prasowy Copernicus Festival, jednym z jego gości będzie Katrin Amunts, która zajmuje się ludzki mózgiem i sieciami neuronowymi, które w nim funkcjonują. –  Będzie starała się opowiedzieć o tym jak na co dzień przekształtowuje to jak działa nasz mózg na komputer. Czy to jest projekt, który ma szansę powodzenia? – zastanawia się.

– Chcieliśmy w tej edycji stworzyć ofertę popularnonaukową, która wyciągnie trochę naukę poza uniwersytet. Wydaje mi się, że udało nam się kolejny rok z rzędu pokazać, że nauka jest fajna, ciekawa i niekoniecznie trzeba mieć tytuł naukowy, żeby ją zrozumieć – podkreśla rzecznik prasowy Copernicus Festival.

Wszystkie wydarzenia Copernicus Festival są bezpłatne i otwarte. Odbywać się będą w Muzeum Inżynierii i Techniki przy ul. św. Wawrzyńca 15. Wykłady i dyskusje w języku angielskim tłumaczone będą symultanicznie na język polski.

Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie: https://copernicusfestival.com