Niektórzy lubią poezję. O Wisławie Szymborskiej w Krakowskim Forum Kultury

Wystawa Portrety z pamięci w Krakowskim Forum Kultury fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Portrety z pamięci to cykl wydarzeń poświęcony pamięci Wisławy Szymborskiej, przygotowany przez Krakowskie Forum Kultury. Od będzie można podumać nad losem poetki (nie tylko przez chwilę) na wystawie czy podczas pokazu filmu. 1 lutego przypada siódma rocznica jej śmierci.

Na początek – ekspozycja fotografii „Portrety z pamięci. Literackie przyjaźnie Wisławy Szymborskiej”, którą można zobaczyć do 28 lutego przy Mikołajskiej 2. Wernisaż już dziś o godzinie 18.00 (piątek, 1 lutego).

– Sięgamy po fotografie z archiwum poetki. To zdjęcia, na których pani Wisława jest w towarzystwie swoich przyjaciół, głównie literatów. Ekspozycję otwiera fotografia z wczesnych lat 30. To czasy gimnazjum, do którego Szymborska chodziła z Danutą Michałowską. Zdjęcie przedstawia je jako aktorki w szkolnych jasełkach – opowiada opiekun wystawy Sebastian Kudas.

Przyjaźń i poezja nadal aktualna

Poetka mawiała, że „przyjaźń to jedno z najpotężniejszych i najpiękniejszych uczuć”. Dlatego wśród wspomnianych literatów znaleźli się Czesław Miłosz, Władysław Broniewski czy Anna Kamieńska. Jest też mniej oficjalnie – odwiedzający zobaczą uwiecznione spotkania, wyjazdy, wycieczki i pamiątki z prywatnego archiwum Noblistki.

– Inteligencja, poczucie humoru i dystans. To najbardziej w poezji Szymborskiej cenimy. Wiersze tak naprawdę nie straciły na aktualności. W dzisiejszych czasach brakuje nam sporo dystansu do siebie. Dlatego te teksty są nadal czytane w sytuacjach prywatnych czy społecznych – przyznaje Paulina Bandura z Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Wcale nie żarty!

– Jej utwory wbrew pozorom nie są łatwe w odbiorze. Jeśli traktuje się je jako żarty, słowną zabawę, poznaje się pierwszą ich warstwę. Kiedy czyta się je po raz kolejny, zauważa się tę mniej zabawną, bardziej analityczną. Wydaje mi się, że Szymborska mówi do czytelnika: „sprawdzam, zastanów się” – przyznaje.

Napisane życie

Dzień później, 2 lutego, o 14.00 w Sali Teatralnej Krakowskiego Forum Kultury odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Napisane życie” w reżyserii i według scenariusza Marty Węgiel. Widzowie zobaczą archiwalne nagrania telewizyjne, w których o swoim życiu i twórczości opowiada sama Szymborska, jak i bliskie jej osoby.

W niedzielę o 18.00 w Pracowni pod Baranami rozpocznie się natomiast wieczór poetycki „Szymborska i poeci”. Laureaci Nagrody im. Wisławy Szymborskiej przeczytają wybrane wiersze poetki i zaprezentują swoją twórczość. Spotkanie poprowadzi dziennikarka, Ewa Stanek-Misiąg.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

comments powered by Disqus