Nieplanowana kontrola w jednostkach miejskich. Chodzi o służbowe auta

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zakończyła się zlecona przez prezydenta kontrola w 11 miejskich jednostkach. Inspektorzy sprawdzali tworzenie floty osobowych samochodów służbowych i jej wykorzystanie.

Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, Miejskie Centrum Obsługi Oświaty, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Zarząd Budynków Komunalnych, Zarząd Cmentarzy Komunalnych, Zarząd Dróg Miasta Krakowa, Zarząd Inwestycji Miejskich, Zarząd Infrastruktury Sportowej, Zarząd Transportu Publicznego, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie i Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień – te jednostki zostały wytypowane do kontroli zleconej przez prezydenta Krakowa.

O jej powody zapytaliśmy Urząd Miasta Krakowa. – Kontrola obejmuje tworzenie taboru i wykorzystanie osobowych samochodów służbowych w celu zbadania dotąd niekontrolowanego obszaru działalności GMK i ustalenia, czy jednostki te wydatkują środki publiczne w tym zakresie w sposób celowy i gospodarny – mówi Joanna Dubiel z biura prasowego magistratu.

Nieplanowana 

Co ciekawe, sama kontrola jest prowadzona w trybie doraźnym, nie była ujęta w rocznym planie. Badaniem, czy dochodziło do jakichkolwiek nieprawidłowości, zajmował się Wydział Kontroli Wewnętrznej i Ewidencji Mienia UMK.

– Aktualnie trwa sporządzanie protokołów kontroli. Procedura może się jednak przedłużyć, ponieważ do ustaleń zawartych w protokołach kontroli dyrektorom kontrolowanych jednostek będzie przysługiwała możliwość złożenia zastrzeżeń, które podlegają obowiązkowemu rozpatrzeniu. Wstępny przewidywany termin sporządzenia protokołów to koniec czerwca 2022 roku – informuje Dubiel.

Radny Adam Kalita, członek komisji rewizyjnej Rady Miasta Krakowa, mówi, że do tej pory nie spotkał się ze skargami dotyczącymi wykorzystywania służbowych samochodów w miejskich jednostkach. Uważa, że działania te mogą być związane z szukaniem oszczędności.

– Być może jest to wynikiem tego, że prezydent chce sprawdzić, czy zasadne jest posiadanie jakiejś liczby samochodów przez daną jednostkę i czy może ograniczenie jej o połowę nie byłoby dobrym rozwiązaniem – stwierdza.  Adam Kalita dodaje też, że bez względu na motywację, dobrze jest sprawdzić raz na jakiś czas, ile aut służbowych w ogóle posiadają miejskie jednostki.

News will be here