Niepodległa do hymnu! Weekend Niepodległościowy w Krakowie

Wystawa "Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego" w MNK fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przed nami weekend Niepodległościowy. Zachęcamy m.in. do odwiedzin Muzeum Narodowego w Krakowie – tym razem wstęp wolny do wszystkich oddziałów. W sobotę można również za darmo zwiedzić Zamek Królewski na Wawelu, a w niedzielę w krakowskich kinach studyjnych odbędzie się Dzień Kina Polskiego. 11 listopada o godzinie 12.00 w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” w całej Polsce zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego.

Służymy Niepodległej

10 listopada o godzinie 13.00 na Rynku Głównym rozpocznie się piknik wojskowy „Służymy Niepodległej”. W programie m.in. pokaz sprzętu wojskowego i występy artystyczne. Będzie też można skosztować wojskowej grochówki, wystąpi również orkiestra wojskowa.

O 16.00 planowany jest rekord wspólnego śpiewania Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Tekst pieśni będzie wyświetlany na telebimie.

Końcowym punktem pikniku będzie odśpiewanie hymnu narodowego, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów przy Wieży Ratuszowej, odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Rozpoczęcie o godz. 16.30.

Więcej o krakowskich obchodach 100-lecia Niepodległości piszemy >>> TUTAJ

Oddziały Muzeum Narodowego czekają na zwiedzających

W ten weekend, z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości, wstęp na wszystkie wystawy w oddziałach Muzeum Narodowego jest wolny. Warto odwiedzić zwłaszcza nową wystawę „Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego”. W Weekend Niepodległościowy wystawę można zwiedzić w ramach darmowego wstępu z kuratorem Piotrem Wilkoszem (sobota godz. 12.00) lub przewodnikiem (niedziela godz. 11.00 i 13.00). W sobotę 10 listopada edukatorzy MNK zapraszają na rodzinną grę muzealną „Niepodległa, czyli jaka?” od godz. 10.30 do 13.00, a wieczorem o godz. 18.00 na placu przed Gmachem Głównym MNK rozpocznie się plenerowe widowisko „123” inspirowane historią okresu zaborów Rzeczpospolitej Polskiej i przygotowane przez Teatr Jednej Miny.

Niepodległościowy Salon Poezji

11 listopada kolejna odsłona Krakowskiego Salonu Poezji. Tym razem pod hasłem „Moja miła, moja droga, moja…” (scenariusz – Anna Dymna). Czytać będą Aleksander Fabisiak, Anna Polony, Dorota Godzic i Maciej Jackowski. Początek o godzinie 12.00.

Płomień pamięci na kopcu Kościuszki

„Płomień Niepodległości” zakończy sobotnie obchody. O godz. 17.00 w hali głównej Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” wystąpi orkiestra reprezentacyjna Wojska Polskiego. Następnie pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego zostaną złożone wieńce i tam nastąpi uruchomienie instalacji „Płomień Niepodległości”. Na Kopcu Kościuszki rozbłyśnie płomień pamięci: dwie pochodnie gazowe oznaczone godłami narodowymi (z 1918 i 2018 r.), które płonąć będą do końca roku 2018.

O godz. 19.00 w sobotę w hali TG „Sokół” odbędzie się jeszcze koncert pieśni patriotycznych „Od marzeń do niepodległości”, podczas którego usłyszymy m.in. takie utwory jak „Szli do Polski”, „Nadzieja” czy „Patriotyzm”.

Niepodległa do hymnu!

11 listopada o godzinie 12.00, w ramach akcji „Niepodległa do hymnu!”, całą Polskę połączy wspólny śpiew „Mazurka Dąbrowskiego”. Hymn narodowy zabrzmi też na Wawelu.

O niepodległości w kinach

11 listopada przypada również Dzień Kina Polskiego. Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości na pokazy polskich filmów zapraszają Kino pod Baranami, KIKA, Mikro i Sfinks. Repertuar i ceny biletów znajdują się na oficjalnych stronach kin.

Zwiedzamy Wawel za darmo

10 listopada można również wybrać się na Wawel. Przypominamy, że przez cały listopad Zamek Królewski można zwiedzać za darmo. Bezpłatnie zostaną udostępnione Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Wawel Zaginiony i wystawa czasowa Artysta dla Niepodległej. Dunikowski i odnowa Wawelu. 11 listopada nieczynne.

Labirynt zwany Wyspiański

Przez cały weekend warto również odwiedzić Małopolski Ogród Sztuki. Cały budynek stanie się miejscem, którym zawładnie jeden z największych polskich twórców. „Labirynt zwany Wyspiański” w swoje progi zaprasza w sobotę o 19.30 i niedzielę o 18.00. Wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie teatru.

Koncert patriotyczny chóru Jaszczury

W sobotę o 18.30 w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay (Zakopiańska 62) rozpocznie się patriotyczny koncert chóru Jaszczury. W repertuarze tradycyjne utwory patriotyczne i te bardziej współczesne.

Ocalić od zapomnienia

10 listopada odbędzie się druga edycja gier miejskich „Ocalić od zapomnienia”, które rozpoczną się o godz. 13.00 na Rynku Głównym. Do udziału w grach organizatorzy zapraszają 3–6 osobowe zespoły (w szczególności rodziny z dziećmi), które staną się „patrolami” rozwiązującymi liczne zadania, rozsiane po całym mieście. Nie zabraknie pytań o marszałka Piłsudskiego, zadań sprawnościowych, taktycznych i manualnych.

comments powered by Disqus