Nietypowa zmiana trasy. Pasażerowie zobaczą zajezdnię od kuchni [INFORMATOR]

fot. Archiwum

W najbliższy weekend ZIKiT zajmie się wymianą zużytych zwrotnic w Łagiewnikach. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie trasa objazdowa, którą pojadą tramwaje trzech linii. Pasażerowie będą mieć rzadką okazję zobaczenia od środka podgórskiej zajezdni.

Wymieniane będą zwrotnice przy skrzyżowaniu ulic Wadowickiej i Brożka. To z kolei wymusza poprowadzenie ruchu objazdami. Tramwaje jadące z Borku Fałęckiego zmienią trasę tylko minimalnie: ominą remontowany odcinek przejeżdżając przez tory na pętli.

Ciekawiej będzie w przypadku tramwajów jadących od strony ronda Matecznego. Za przystankiem „Rzemieślnicza” skręcą w prawo w ulicę Rzemieślniczą i przejadą przez teren Zajezdni Podgórze.

Taka sytuacja to rzadkość

Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w sierpniu 2014 roku, również podczas weekendowych napraw. – Dzięki temu jesteśmy w stanie utrzymać przejazd tramwajów – mówi Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK. Jak zaznacza, taka decyzja nie wpływa znacząco na funkcjonowanie zajezdni. – Musimy tylko zapewnić, by tor przejazdowy był wolny – informuje.

– Takie przypadki się zdarzały, choć niezwykle rzadko – komentuje Jacek Mosakowski, autor bloga o komunikacji miejskiej. – Na pewno podejmowano takie decyzje w czasie nagłych, chwilowych zatrzymań w Łagiewnikach, przy okazji wykolejeni czy awarii. Zwykle jednak dotyczyło to pojedynczych kursów, bo utrudnienia w takich sytuacjach zazwyczaj szybko udaje się opanować – mówi.

 

Poniżej prezentujemy pełną listę zmian w rozkładach związanych z naprawą w Łagiewnikach:

- linie 8 i 19 - w kierunku Borku Fałęckiego kursować będą od przystanku „Rzemieślnicza” przez ul. Rzemieślniczą, teren Stacji Obsługi Tramwajów „Podgórze” i ul. Brożka do węzła „Łagiewniki” i dalej do Borku Fałęckiego. Przystanek „Łagiewniki” zostanie przeniesiony na ul. Brożka. W kierunku Bronowic Małych oraz Dworca Towarowego kursować będą bez zmian, przy czym w Łagiewnikach przejeżdżać będą przez pętlę tramwajową. Rozkłady jazdy (poza odcinkiem Łagiewniki - Borek Fałęcki dla kierunku Borek Fałęcki) pozostaną bez zmian;

- linia 10 - kursować będzie na trasie czasowo zmienionej: od Kopca Wandy do przystanku „Rzemieślnicza” bez zmian, następnie ul. Rzemieślniczą, przez teren Stacji Obsługi Tramwajów „Podgórze”, ul. Brożka do węzła „Łagiewniki” i dalej ul. Zakopiańską do Borku Fałęckiego. Powrót z Borku Fałęckiego ul. Zakopiańską, Wadowicką (w Łagiewnikach linia będzie przejeżdżać przez pętlę tramwajową) i dalej po swojej obecnej trasie do Kopca Wandy. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian;

- linia 11 - kursować będzie na trasie czasowo zmienionej: z Małego Płaszowa do przystanku „Podgórze SKA” bez zmian, następnie ul. Limanowskiego, Na Zjeździe, Starowiślną, Dietla, Monte Cassino, Kapelanka do przystanku „Lipińskiego”, gdzie linia powróci na swoją stałą trasę do pętli Czerwone Maki P+R. Przystanek „Starowiślna” w obu kierunkach funkcjonować będzie na ul. Dietla pomiędzy ul. Starowiślną oraz ul. Św. Sebastiana (na peronach, które na co dzień są nieużywane). Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Łagiewniki-Borek Fałęcki Podgórze
comments powered by Disqus