Nieudana zamiana dokumentów. Zamiast w Londynie, 3 mies. w ośrodku dla cudzoziemców

fot. straż graniczna

Na krakowskim lotnisku doszło do kolejnej próby nielegalnego przekroczenia granicy przez obywatela Gruzji. Tym razem, 20-letni cudzoziemiec usiłował dostać się na pokład samolotu lecącego do Wielkiej Brytanii. Wykorzystał w tym celu podrobiony na wzór oryginalnego francuski dokument paszportowy. Wcześniej jednak, podczas odprawy granicznej okazał swój własny gruziński dokument tożsamości i kartę pokładową na lot do Kutaisi.

Pomimo wielu starań i poniesionych kosztów (fałszywy dokument, dwa bilety lotnicze), misterny plan Gruzina został odkryty przez funkcjonariuszy straży granicznej, a próba oszustwa uniemożliwiona.

Mężczyzna, po zatrzymaniu usłyszał zarzuty. Podrobiony dokument paszportowy został zabezpieczony jako dowód w sprawie. Cudzoziemiec przyznał się do stawianych mu zarzutów i wyjaśnił, że motywem jego postępowania było dostanie się do Wielkiej Brytanii, gdzie przebywają jego krewni i uzyskanie tam statusu uchodźcy.

Komendant straży granicznej w Krakowie-Balicach wszczął wobec obywatela Gruzji postępowanie administracyjne w sprawie wydania zobowiązania cudzoziemcowi do powrotu. Decyzją sądu, najbliższe trzy miesiące cudzoziemiec - zamiast w Londynie - spędzi w Polsce, w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców – czytamy w komunikacie straży granicznej.