Noc Cracovia Sacra. Klasztorne wirydarze i ogrody otwarte dla zwiedzających

Cracovia Sacra odbędzie się również w opactwie benedyktynów w Tyńcu fot. Sebastian Dudek
Wielkimi krokami zbliża się Noc Cracovia Sacra. W tym roku wydarzenie jest poświęcone ogrodom i wirydarzom klasztornym.

To już dwunasta edycja wydarzenia, które odbędzie się w nocy z 14 na 15 sierpnia. Jak co roku Cracovia Sacra pozwoli krakowianom zajrzeć do tych na co dzień niedostępnych miejsc, nieraz i tych objętych klasztorną regułą.

Zwiedzanie już za dnia

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Jednak do wybranych miejsc z uwagi na ograniczoną wielkość pomieszczeń czy ich charakter obowiązywać będą bezpłatne wejściówki.

Można je odbierać w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11. Obowiązują one m.in. na zwiedzanie ogrodu przy Bazylice Paulinów na Skałce i przy Sanktuarium Diecezjalnym św. Jana Bożego (oo. Bonifratrzy).

Na początku warto zaznaczyć, że chociaż oficjalnie Cracovia Sacra rozpocznie się wieczorem, to już przez całą środę będzie można odwiedzać kościoły czy klasztory biorące udział w wydarzeniu. Niektóre z nich zaplanowano również w piątek 15 sierpnia.

Uroda wirydarzy

W tym roku odwiedzający będą mogli podziwiać przede wszystkim urodę klasztornych wirydarzy – a tych w Krakowie nie brakuje. W zielonych, pełnych kwiatów oazach ciszy będzie można się zaszyć m.in. w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Tutaj również odbędzie się prelekcja poświęcona historii klasztornych ogrodów.

Oprócz tego w programie znalazły się również koncerty, spektakle i wystawy o tematyce sakralnej. Inauguracja Cracovia Sacra odbędzie się w środę, 14 sierpnia o godz. 19.00 w Opactwie Cystersów w Mogile. W programie koncert pieśni Maryjnych w wykonaniu Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej, Chóru i Orkiestry Bazyliki Ojców Cystersów, Orkiestry Grzegorza Chyca i Orkiestry Nowa Huta Marching Band.

Przez cały dzień (w godzinach 10.00–19.00) chętni będą mogli zwiedzić ogród i wirydarz klasztorny oraz zobaczyć wystawę Krakowskiego Klubu Fotograficznego „Kapliczki, figury i krzyże przydrożne”.

Zaproszenie do skarbca

Oprócz tego każdy będzie mógł sprawdzić, co kryją wnętrza Bazyliki Bożego Ciała na Kazimierzu. Przez całą środę (10.00–18.00) będą się odbywały zwiedzania biblioteki klasztornej, skarbca klasztornego, muzeum św. Stanisława Kazimierczyka.

Jak co roku do swojej bazyliki na Piasku zapraszają karmelici. W programie m.in. zwiedzanie klasztornych krużganków, „Opowieści ogrodowe”, detektywistyczna gra dla dzieci czy oprowadzanie „Karmelitańskie włości”. Zaplanowano również pokaz barokowego manuskryptu „Graduał karmelitański””. O 20.00 rozpocznie się „Piaskowe Źródło”, czyli widowisko światła, muzyki i słowa.

Interesującą propozycję przygotowali również oo. Jezuici. W bazylice przy Kopernika 26 od 12.00 będzie można zobaczyć wystawę i performance „Ogrody Boga. Biblijne symbole roślinne w malarstwie sakralnym”, przygotowane przez grupę Lumen działającą przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia.

Noc Cracovia Sacra można również spędzić u benedyktynek w Staniątkach. Na miejscu będzie można zwiedzić wirydarz klasztorny oraz zobaczyć ekspozycję „Jubileusz powstania Żeńskiego Gimnazjum Ziemiańskiego”, na której zostaną zaprezentowane m.in. dokumenty założycielskie, pamiątki, fotografie, dzienniki zajęć.

Natomiast oo. Kapucyni zapraszają na oprowadzanie po krużgankach Loretu, ogrodzie klasztornym (budynek Dzieła Pomocy Ojca Pio, Manufaktura produkująca balsam kapucyński, pasieka).

Przy kościele św. Józefa przy ul. Zamoyskiego 2 od 9.00 do 24.00 (środa–czwartek) można zobaczyć Golgotę Podgórską – Ogród Rzeźb.

Pokaz ormiańskiego velum

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego również zaprasza na Noc Cracovia Sacra. W środę o 18.00 w Auli Jagiellońskiej rozpocznie się prezentacja poświęcona liturgii i muzyce ormiańskiej, połączona z pokazem haftowanego, ormiańskiego velum – nakrycia na kielich, pochodzącego ze zbiorów Muzeum UJ. Warto wspomnieć, że unikatowa tkanina pochodzi z nieistniejącego już klasztoru pw. św. Jana Chrzciciela w Muszu (Turcja).

O 20.00 na dziedzińcu Collegium Maius rozpocznie się koncert ormiańskiej muzyki liturgicznej. Na oba wydarzenia obowiązują wejściówki.

Bukietów moc

Nocy Cracovia Sacra towarzyszy również wydarzenie Cudowna Moc Bukietów, organizowane przez Instytut Dziedzictwa. W czwartek, 15 sierpnia odbędzie się konkurs na najpiękniejsze bukiety zielne przygotowane na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Rankiem przed Bazyliką Mariacką i Bazyliką św. Trójcy będą rozdawane symboliczne bukieciki zielne. Od 12.30 do 14.30 przy Małym Rynku odbędzie się konkurs połączony z prezentacją bukietów oraz koncertem.

Szczegółowy program Nocy Cracovia Sacra dostępny na stronie www.krakowskienoce.pl.

comments powered by Disqus