Noc Cracovia Sacra. Zwiedzanie, wystawy i koncerty

Bazylika Mariacka fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W przyszły weekend kolejna edycja Nocy Cracovia Sacra. W programie m.in. zwiedzanie wieży Zygmuntowskiej, kościołów i wystaw.

Wydarzenia w ramach Nocy Cracovia Sacra odbędą się w nadchodzący weekend, 14 i 15 sierpnia.

Z uwagi na pandemię wejście na wszystkie wydarzenia w ramach będzie limitowane. Chętni mogą zapisać się przez formularz. Zapisy potrwają do 12 sierpnia. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Hodegetrie krakowskie

Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Wizerunki Maryjne w sztuce sakralnej”. Najliczniejszą grupę obrazów maryjnych w krakowskich kościołach i klasztorach tworzą tzw. hodegetrie krakowskie. To najstarszy typ ikonograficzny przedstawiające Matkę Boską z Dzieciątkiem na ręku. Nazwa jest związana z klasztorem Hodegon w Konstantynopolu, gdzie przechowywany był pierwowzór obrazu.

W programie Nocy Cracovia Sacra, oprócz zwiedzania najcenniejszych sakralnych obiektów Krakowa, przewidziano szereg wystaw tematycznych. Będą one prezentowane w klasztorze karmelitów na Piasku, opactwie cystersów w Mogile, opactwie benedyktynów w Tyńcu; klasztorze ss. benedyktynek w Staniątkach, klasztorze Zgromadzenia Księży Misjonarzy na Stradomiu.

Noc Cracovia Sacra to również koncerty. Muzyczne spotkania zaplanowano m.in. w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, gdzie wystąpi zespół wokalny „Duodeco” z Wilna czy Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. W oddziale Muzeum Narodowego zaplanowano koncert „W drodze do Madonny”. W Opactwie Cystersów w Mogile podczas koncertu „Nad Wszystko Cud” wystąpią Joanna Słowińska, Stanisław Słowiński Band i kwartet smyczkowy.

Podczas Nocy Cracovia Sacra będzie można również zwiedzić wieżę Zygmuntowską na Wawelu i Bazylikę Mariacką.

Sakralne skarby

W programie również zwiedzanie kościoła pw. św. Wincentego i Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Pleszowie. To jedyny przykład stylu klasycystycznego w krakowskiej sztuce sakralnej. Zabytkowy kościół został zaprojektowany przez księdza Sebastiana Sierakowskiego w 1806 roku. Świątynia została wzniesiona z fundacji ówczesnych właścicieli Pleszowa, książąt Czartoryskich. Spotkanie zaplanowano w sobotę, 14 sierpnia. Początek o godz. 18.00.

Tynieccy benedyktyni zapraszają na zwiedzanie części opactwa, w której dobiegły końca prace konserwatorskie (kościół, zakrystia, kapitularz), wykład „Madonny Tynieckie” i koncert „Muzyczne refleksje o Madonnie”. Warto również zajrzeć do muzeum, gdzie trwa wystawa „Artysta – prorok: ikony Jerzego Nowosielskiego”. Bezpłatne wejściówki można odebrać od 9 sierpnia w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11.

Szczegółowy program i informacje na temat udziału w poszczególnych wydarzeniach dostępne na stronie www.krakowskienoce.pl.

 

News will be here